OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 10 Luty, 2015

Mobilna, całkowicie automatyczna stacja kontroli pojazdów – nowa broń w rękach ITD z Wrocławia

wroclaw_itd_mobilna_stacja_kontroli_1

Posiadacze niesprawnych pojazdów, strzeżcie się! Od wczoraj w Polsce pracuje już pierwsza w pełni automatyczna stacja diagnostyczna do bardzo dokładnej kontroli stanu technicznego pojazdów na drodze. Wykorzystywana przez WITD Wrocław maszyna umożliwia przeprowadzenie na drodze kontroli w pełni porównywalnej z badaniem na klasycznej stacji.

Mobilna stacja diagnostyczna składa się m.in. z następujących elementów:

 • jednostki sterującej wraz z oprogramowaniem zapewniającym zintegrowane sterowanie urządzeniami linii pozwalającymi na odczyt, archiwizację elektroniczną i dokumentowanie wyników badań,
 • urządzenia rolkowego do jednoczesnego obustronnego badania hamulców w pojazdach,
 • zestawu wagowego,
 • miernika nacisku na pedał hamulca,
 • zestawu czujników ciśnień,
 • szarpaka hydraulicznego do kontroli luzów w układzie zawieszenia,
 • wieloskładnikowego analizatora spalin do silników benzynowych oraz dymomierza do silników diesla,
 • testera płynu hamulcowego,
 • analizatora paliwa,
 • sonometru,
 • alcoblow – testera trzeźwości,
 • testera dokumentów,
 • miernika przepuszczalności światła,
 • zestawu monitoringu wizyjnego.

Żeby było ciekawiej, cały obiekt jest autorską konstrukcją zaprojektowaną przez sam Dolnośląski Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego. Jego nowatorstwo polega przede wszystkim na fakcie bycia w pełnym automatycznym, czyli rozkładania się bez udziału ludzkich mięśni, co nie tylko ułatwi pracę inspektorów, lecz także zwiększy jej efektywność, ograniczając czas potrzebny do rozpoczęcia kontroli. Co więcej, interesujący jest też sposób przewozu stacji, do czego wykorzystuje się po prostu ciężarówkę z hakową zabudową.

Już wkrótce własną mobilną stacją kontroli stanu technicznego dysponować ma każdy oddział ITD, co zapowiadałem już TUTAJ, w dłuższym artykule. Przy okazji warto przytoczyć jeszcze przykład sukcesu takiej mobilnej stacji z woj. kujawsko-pomorskiego, działającej już od 2011 roku. To ręcznie rozkładane urządzenie tylko w ubiegłym roku pozwoliło sprawdzić stan techniczny 960 ciężarówek i autobusów, prowadzając do odebrania aż 320 dowodów rejestracyjnych!

Galeria zdjęć:

wroclaw_itd_mobilna_stacja_kontroli_5 wroclaw_itd_mobilna_stacja_kontroli_4 wroclaw_itd_mobilna_stacja_kontroli_1 wroclaw_itd_mobilna_stacja_kontroli_2 wroclaw_itd_mobilna_stacja_kontroli_3Zdjęcia: GITD

Ten wpis ma 6 komentarzy

 1. Blinku napisał(a):

  Szkoda że ta maszyna jeszcze automatycznie mandatów nie wypisuje, bo krokodylki już całkiem nie mieliby co robić.

 2. głos ulicy napisał(a):

  niech nieroby na ciepłych posadkach z ITD najlepiej cały transport zlikwidują wtedy taki nierób jeden z drugim przyjdzie do marketu po jedzonko i co ?? nie ma bo nie dojechało , frajerstwo w tej POlsce nie zna granic 🙁

 3. esgeo napisał(a):

  Nie wiem co w tym złego że będą z drogi eliminować dziad – transy? Wolę, żeby w markecie czegoś brakło niż żeby dowoziła ten towar niesprawna ciężarówka z kierowcą, który ze zmęczenia nie pamięta jak się nazywa.

 4. Ireneusz napisał(a):

  Firmy transportowe oraz kierowcy to dojne krowy w opinii rządzących. Powstają kolejne maszynki do robienia pieniędzy na drodze. Czy ktoś z was widział OSKP wyposażoną w to co mają do dyspozycji strażnicy budżetu z ITD w swojej wunderwaffe przewożonej zwykłym hakowcem?

  Esgeo do likwidowania dziad-transu nie potrzebne są rzesze kolejnych urzędników wyposażonych w urządzenia warte miliony złotych utrzymywane i kupowane z Twoich podatków. Zaręczam Ci, że średnio rozgarnięty policjant jest w stanie określić stan techniczny kontrolowanego pojazdu bez mobilnej stacji diagnostycznej. Kontrole wykonywane takim sprzętem wskazują na to, że organ kontrolny jest ukierunkowany jednoznacznie na zatrzymywanie maksymalnej liczby dowodów rej. i wlepianie kar nawet za błahostki nie mające najmniejszego wpływu na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Właśnie dlatego qrwa m. innymi zrezygnowałem z prowadzenia transportu w naszym “demokratycznym Kraju.

 5. Ert napisał(a):

  Powinno być zdecydowanie więcej takich mobilnych stacji kontroli pojazdów. To akurat jest bardzo dobry sposób na spożytkowanie podatków. A tym, którzy twierdzą, że to tylko wyciąganie kasy od firm transportowych, to życzę, żeby ich kiedyś przejechała niesprawna/przeładowana ciężarówka.

  To ma też wpływ na stan transportu w kraju. Jeśli część firm transportowych “oszczędza” na naprawach i serwisie ciężarówek, to później zaniżają one ceny transportu, przez co firmy uczciwe, dbające o sprzęt i bezpieczeństwo nie są w stanie konkurować na rynku. Po prostu jedni chcą być w porządku, a inni jeżdżą zarżniętymi, przeładowanymi ciężarówkami, z niesprawnymi hamulcami i łysymi oponami, a później płaczą jak dostaną śmieszny mandat (kilka – kilkanaście tys. zł) za stwarzanie zagrożenia na drodze.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.