Mistrzostwa Świata Kierowców Zawodowych UICR zostaną rozegrane na pojazdach Mercedes-Benz

mercedes_actros_6x2

Pod koniec września w Polsce odbędą się prestiżowe Mistrzostwa Świata Kierowców Zawodowych UICR, co zapowiadałem już w TYM artykule. Będzie to wydarzenie z cyklu organizowanego co dwa lata przez Światową Unię Kierowców Zawodowych (UCIR) – największy związek kierowców zawodowych na świecie, zrzeszający ponad 1,4 mln członków z ponad 30 krajów. Aby zdobyć tytuł najlepszego kierowcy, zawodnicy będą musieli przejść testy teoretyczne i praktyczne, sprawdzające m.in. znajomość przepisów, zasad udzielania pierwszej pomocy, umiejętności przygotowania ładunku i pojazdu oraz bezpiecznej i ekonomicznej jazdy.

Ostatnie edycje zawodów odbywały się m.in. w RPA, Austrii, Włoszech, Luksemburgu i Chorwacji. W tym roku, po raz pierwszy w historii, impreza jest zaś organizowana w Czyżynach nieopodal Krakowa. W dniach 25-29 września br. do naszego kraju przyjedzie więc około 500 kierowców z Europy, Afryki i Ameryki, wyłonionych w ramach krajowych eliminacji. Polskę reprezentuje łącznie 19 osób, w tym obecny Mistrz Świata UICR w Ecodrivingu, Dariusz Serafiński.

Jedną z firm, które wspierają Mistrzostwa Świata Kierowców Zawodowych UICR jest Mercedes-Benz. I dlatego też właśnie za kierownicami pojazdów tej marki będą odbywały się jazdy konkursowe dla kierowców ciężarowych oraz aut dostawczych. Będą to maszyny różnego rodzaju, tak samo jak uczestnicy konkursu wystartują w sześciu różnych kategoriach:

A („solo”) – ciężarówka do 18 t;
B – autokar turystyczny;
C („zestaw”) – ciągnik z naczepą;
D („tandem”) – samochód ciężarowy z przyczepą;
E („uczniowie”) – młodzi adepci zawodu w wieku do 24 lat, samochody ciężarowe do 7,5 t;
F („furgon”) – samochód dostawczy 3,5 t.

Kierowcy biorący udział w konkurencjach w kategoriach A, C, D i E oraz w konkursie ecodrivingu będą jeździli za kierownicą Atego i Actrosów, a w kategorii B – za kierownicą autobusów turystycznych Mercedes-Benz. Pojawią się również Sprintery, na w których zmagać się będą zawodnicy w kategorii F. Na gości zawodów czeka ponadto specjalne stoisko z ofertą użytkowych Mercedesów oraz firmowych części i akcesoriów. Chętni będą mogli odbyć jazdy próbne najnowszymi modelami Citana, Sprintera, Atego, Arocsa oraz Actrosa, a poza tym zaprezentowane zostaną zarówno klasyczne pojazdy seryjne, jak i samochody tuningowane.

Organizatorem tegorocznej edycji Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych UICR 2014 jest Stowarzyszenie Klub Polskiego Trakera. Honorowy patronat nad imprezą objęła Elżbieta Bieńkowska, Minister Infrastruktury i Rozwoju.

mercedes_sprinter_316_lamar_test_40tonnet_10