Prestiżowe Mistrzostwa Świata Kierowców Zawodowych w tym roku odbywają się w Polsce

Już jutro w Sosnowcu odbędą się eliminacje do Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych organizowanych co dwa lata przez UICR (Światową Unię Kierowców Profesjonalnych). Po raz pierwszy zarówno eliminacje, jak i same Mistrzostwa odbędą się w Polsce. W tym roku Goodyear został jednym z partnerów i sponsorów imprezy.

Mistrzostwa organizowane są w poszczególnych państwach członkowskich UICR co 2 lata, jednak gospodarzem tego wydarzenia może zostać jedynie ta organizacja, która wyróżnia się w swojej działalności w Unii. Ostatnie edycje gościły w RPA, Austrii, Włoszech, Luksemburgu i Chorwacji. W tym roku po raz pierwszy impreza w całości odbędzie się w Polsce. To oznacza, że we wrześniu br. do Krakowa zjedzie kilkuset kierowców m.in. pojazdów ciężarowych, autokarów i samochodów dostawczych.

– Jeśli chodzi o reprezentację Polski na  Mistrzostwa, to jesteśmy na etapie eliminacji. Zakwalifikowali się już kierowcy w kategorii B – autobusy oraz E – młodzi adepci zawodu. Natomiast w najbliższy wtorek w Sosnowcu odbędą się eliminacje w kategorii A, czyli solo – ciężarówki do 18 ton, C – zestaw z naczepą i D – zestaw z przyczepą. Do tego dojdzie również kategoria F, czyli furgony. Łącznie wyłonimy 18 reprezentantów, którzy we wrześniu wezmą udział w zawodach – tłumaczy Bogusława Barbara Zimmer, Prezes Mistrzostw UICR ze strony Stowarzyszenia Klub Polskiego Trakera.

Udział w Mistrzostwach mogą wziąć udział jedynie kierowcy, którzy są członkami Światowej Unii Kierowców Zawodowych (UICR). Warto dodać, że pierwszym etapem eliminacji był test teoretyczny, który musieli rozwiązać kierowcy zainteresowani udziałem w zawodach. Do organizatorów przysłano około 150 rozwiązanych testów, spośród których wyłoniono 28 najlepszych.

– W każdym kierowcy zawodowym, który pokonuje tysiące kilometrów za kierownicą ciężarówki, tkwi potrzeba rywalizacji. Ilekroć rozmawiam z kierowcami zawodowymi, opowiadają mi oni o swoich przeżyciach i odczuciach towarzyszących codziennej jeździe. Bardzo mocno dopingują nas na rajdowych trasach i identyfikują się z nami. Dlatego cieszę się, że jest taka forma zawodów, w której mogą się sprawdzić, a także doskonalić swoje umiejętności. Mając takie podstawy, kto wie, czy któryś z nich nie zostanie przyszłą gwiazdą motosportu? – powiedział Jarosław Kazberuk, kierowca i pilot rajdowy, wielokrotny uczestnik najtrudniejszych rajdów na świecie za kierownicą ciężarówki, m.in. Rajdu Dakar, który ukończył aż sześciokrotnie.

Goodyear jest partnerem zarówno eliminacji, jak i całych Mistrzostw. Firma będzie m.in.  sponsorem stroju, który otrzyma każdy reprezentant Polski. Będzie to bluza z barwami narodowymi i logo Goodyear, która wyróżni naszą reprezentację podczas finału we wrześniu w Krakowie.

– Serdecznie zapraszamy media, kibiców, jak i wszystkich fanów motoryzacji na to wydarzenie. Najlepsi polscy kierowcy zmagając się w kilku naprawdę wymagających konkurencjach tworzą niezwykłe i bardzo widowiskowe zawody. Wyłonimy w ten sposób całą kadrę reprezentującą Polskę podczas Mistrzostw Świata, które odbędą się we wrześniu w Krakowie. To duże wydarzenie dla wszystkich fanów pojazdów ciężarowych. Niezmiernie nam miło, że możemy przyczynić się do organizacji tej imprezy właśnie w Polsce – powiedział Janusz Krupa, Menedżer opon ciężarowych, rolniczych i przemysłowych Grupy Goodyear Polska.

konkurs_uicr

Źródło: Goodyear

Na zdjęciu: Zmagania w konkursie z roku 2006 (foto: UICR)