Mistrzostwa Polski Kierowców Zawodowych 2024: fotorelacja oraz lista zwycięzców

Autor zdjęć: Heniek Anielski

W minioną sobotę, dzień po Międzynarodowym Dniu Kierowcy Zawodowego, rozegrano finał Mistrzostw Polski Kierowców Zawodowych 2024. Było to wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Klub Polskiego Trakera, przy współpracy z międzynarodowymi organizacjami przewoźników UICR oraz IRU.

Udział w zmaganiach dostępny był dla szerokiego grona kierowców, w tym także osób niezwiązanych ze wspomnianymi stowarzyszeniami. Najpierw wszystkich chętnych poproszono o wypełnienie testu teoretycznego, dostępnego przez internet, a następnie grupa najlepszych zawodników została zaproszona na finał. Został on rozegrany w Porcie Radomsko, a więc na popularnym parkingu przy autostradzie A1.

W ramach finału kierowcy zostali podzieleni na trzy grupy: prowadzących samochody ciężarowe o DMC do 3,5 tony, prowadzących autobusy, a także prowadzących ciężkie zestawy z naczepami. W każdej z grup zmagania odbyły się na samochodach marki MAN, w postaci dostawczego modelu TGE, elektrycznego autobusu miejskiego Lion’s City E, a także ciągnika siodłowego TGX. Ten ostatni wyposażony był w pełen zestaw kamer zastępujących lusterka, co dla nieprzyzwyczajonych osób zapewne nie stanowiło ułatwienia. Tym bardziej, że finałowe konkurencje polegały na precyzyjnym manewrowaniu, a tor miał technicznie trudny charakter.

Pod względem manewrowania zestawem, sędziowie najlepiej ocenili Kornela Grzybowskiego. To właśnie jemu przypadło pierwsze miejsce w kategorii C+E. Drugie miejsce zajął Robert Jabłoński, a na miejscu trzecim pojawił się Dawid Rożek.

W kategorii lekkich samochodów użytkowych, o DMC do 3,5 tony, triumfował Grzegorz Hajdrych. Pozycję drugą zajął Marcin Niciak, a na miejscu trzecim uplasował się Łukasz Gołdych.

Wśród kierowców pracujących z kategorią D, a więc prowadzących autobusy, zwyciężył Szymon Kornacki. Za nim uplasowali się odpowiednio Mateusz Tuzinowski oraz Mirosław Braczyński.

Gratulacja wszystkich wymienionych!

Zdjęcia przedstawiające finał: