MiLoG: Prosta akcja protestacyjna dla polskich przewoźników – listy z prośbą o zrozumienie do niemieckich firm

niemcy_zoll_sluzba_celna_pensja_minimalna

Od jednej z zaprzyjaźnionych firm transportowych otrzymałem dzisiaj bardzo interesującą wiadomość mówiącą o akcji szykowanej w związku z próbami narzucenia Polakom niemieckiej płacy minimalnej. Ma być to akcja, w której polskie firmy transportowe zwrócą się z prośbą o pomoc i zrozumienie do ich niemieckich partnerów – tych samych firm, które masowo nadsyłają do podpisania oświadczenia zobowiązujące do stosowania się do zapisów MiLoG, takie jak TO lub TO.

Akcję propaguje austriacka firma HGA, która zajmuje się szeroko rozumianym doradzaniem firmom transportowym i pomaganiem im w codziennej działalności. Jej pomysłem jest przesyłanie do niemieckich firm poniższych listów, oczywiście uprzednio przetłumaczonych na język niemiecki i będących odpowiedzią na niemieckie oświadczenia.


Szanowny Partnerze w biznesie,
Dziękujemy za przesłaną klauzulę, która zobowiązuje nas do przestrzegania nowej ustawy MiLoG, mówiącej o wynagrodzeniu naszych kierowców na terytorium Niemiec po 8,5€ za godzinę pracy. Cieszy nas fakt, że jako nasz zleceniodawca chcielibyście Państwo zapewnić naszym kierowcom godziwe wynagrodzenie za ich najlepszą i ciężką pracę. My również jesteśmy tego zdania, aby nasi kierowcy za ich ciężką pracę otrzymali dobre wynagrodzenie i dołożymy wszelkich starań, aby wypłacić im najlepsze wynagrodzenie. Korzystając z okazji chcemy Państwu przybliżyć nasze pytania i przedstawić fakty obecnej naszej sytuacji, jaka spotkała nas od 1 stycznia 2015 w momencie wejścia ustawy MiLoG w życie:

1. Ceny naszych frachtów liczone są kalkulacją ekonomiczną, która zapewne nie jest Państwu obca – ważne jest aby wygospodarować zysk
2. Jednym z najważniejszych czynników kalkulacji ceny frachtu za kilometr jest płaca kierowcy – o innych nie chcemy pisać, ponieważ chodzi nam wszystkim o ustawę MiLoG
3. Kierowca średnio pracuje około 160 godzin miesięcznie z czego przypada około 100 godzin na teryterium Niemiec
4. Są miesiące, że kierowca pracuje tylko 50 godzin na terytorium Niemiec
5. Kierowcy nasi mają ustaloną miesięczną stałą stawkę płacy
6. Chcąc wypłacić kierowcy stawkę 8,5 € za godzinę pracy na terytorium Nimiec wzrastają koszty frachtu za 1 kilometr o minimum 20%
7. Naturalnie jest to uzależnione od ilości godzin na terytorium Niemiec
8. Jednak kierowca powinien otrzymywać stałą płacę, aby zapenić sobie i swojej rodzinie stały standart życia
9. Jaka firma w Europie w obecnym czasie potrafi zmniejszyć koszty z dnia na dzień o przynajmniej 20% ?
10. Jaka firma w Europie potrafi w obecnej sytuacji gospodarczej zwiększyć zyski o 20% ?
11. Czy konsumenci będą chcieli zapłacić o 20% więcej za towar w czasie zwiększenia ceny przez producenta, aby zapłacić wyższe frachty ?
12. Producent czy spedycja zapłaci nam wyższą cenę za fracht ?
13. Czy tak naprawdę rozumiemy problematykę Ustawy MiLoG?

Szanowni Państwo,
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o poważne potraktowanie problematyki związanej z ustawą MiLoG i konsekwencji wynikającej z jej przestrzegania. My jako zleceniobiorca jesteśmy uzależnieni od Państwa jako zleceniodawcy.  To Wy Państwo płacicie nam odpowiednią stawkę za fracht, która w dalszym procesie przeznaczana jest na koszty w naszej firmie – naturalnie też płacę naszym kierowcom. Aby wypłacić naszym kierowcom stawki według ustawy MiLoG musimy otrzymać wyższą zapłatę za fracht przynajmniej o 20%. Cieszy nas fakt, że nie tylko firmy transportowe z Polski, lecz też firmy z Niemiec protestują przeciwko ustawie MiLoG. Apelujemy też do Państwa o pomoc w proteście przeciwko ustawie MiLoG i w konsekwencji protestu nowelizację ustawy i skreślenie nie tylko tranzytu ale i też importu, exportu i kabotażu, z obowiązku podwyższenia ceny za fracht o minimum 20%.

Dziękujemy za pomoc i wyrozumiałość!


Jak HGA informuje na swojej stronie internetowej hga-com.at, możliwe jest otrzymanie takiego tekstu już w języku niemieckim. Osoby zainteresowane powinny przesłać zapytanie TUTAJ, w temacie wpisując „Protest MiLoG – tekst po niemiecku”. W odpowiedzi przetłumaczony list ma zostać przesłany na wskazany adres mailowy.

Poprzednie teksty na temat pensji minimalnej można znaleźć TUTAJ.