Miejska naczepa z dwoma pokładami, czyli nowy sposób na efektywną dystrybucję

Transport dystrybucyjny to branża, w której nie brakuje miejsca na innowacyjne pomysły. Hybrydowe ciężarówki, skrętne osie w naczepach, czy bardzo nisko zawieszone kabiny – wszystko to może pomóc ograniczyć koszty, a także po prostu ułatwić kierowcom pracę. Wyjątkowo ciekawym rozwiązaniem dla branży dystrybucyjnej mogą być także krótkie naczepy z dwoma pokładami, które przygotowuje właśnie brytyjska firma Transdek UK.

Projekt nosi kryptonim DUET, co można rozwinąć jako ” Double Deck Urban Eco Trailer” („Miejska Ekologiczna Naczepa z Dwoma Pokładami”). Co natomiast kryje się pod tą nazwą? Przygotowywany przez Transdek pojazd to 10,6-metrowa naczepa o wysokości 4 lub 4,3 metra. Konstrukcja ma mieć tylko dwie osie, 22 tony ładowności i przestrzeń ładunkową porównywalną z dwiema 18- lub 25-tonowymi „solówkami”, które często wykorzystuje się w ciężkiej dystrybucji. Wszystko oczywiście za sprawą dwóch pokładów, z których pierwszy mieściłby się dosłownie między kołami naczepy.

transdek_duet_naczepa_dystrybucyjnaZalety takiego rozwiązania byłby oczywiste. Po pierwsze umożliwiłoby ono przewiezienie 2 razy więcej ładunku, niż w przypadku konwencjonalnej ciężarówki, oszczędzając czas i paliwo. Po drugie ciągnik z dwuosiową naczepą lepiej radziłby sobie na ciasnych, miejskich ulicach, niż długa „solówka”. Nowa naczepa, która zostanie zaprezentowana jeszcze w tym roku, ma więc pełne szanse na sukces. Co więcej, w wariancie wysokim na 4 metry można by wykorzystywać ją także na kontynencie, więc istnieje jakaś szansa, że cały pomysł dotrze także do Polski…