Michelin X Multi HLT specjalnie dla naczep typu mega – także z 10-tonowym naciskiem

Powyżej: 26-sekundowa prezentacja Michelin X Multi HLT

Ciężarówki z naczepami typu mega, jeszcze trzy dekady temu będące specjalistyczną ciekawostką, dzisiaj cieszą się już ogromną popularnością. Wiele branży jest wręcz od nich uzależnionych, jak na przykład produkcja i dostawy części samochodowych. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawia się także ogumienie dedykowane dla tego typu pojazdów.

Właśnie z myślą o popularnych megach, Michelin wprowadza do sprzedaży nowy model. Nosi on nazwę Michelin X Multi HLT i przygotowano go wyłącznie w rozmiarze 445/45 R19.5, idealnie dopasowanym do pojazdów o obniżonej wysokości podwozia. Dzięki temu naczepa o pojemności wewnętrznej 100 m3 powinna zmieścić się w legalnej wysokości 4 metrów (przy założeniu ciągnika na ogumieniu 355/50 R22.5 plus 315/45 R22.5).

Jak też przystało na markę Michelin, nie zabrakło tutaj szczególnych technologii, ułatwiających wykorzystanie pojazdu. Opasanie przewiduje między innymi ciągły drut stalowy w technologii Infinicoil, owinięty wokół całej opony, dzięki czemu indeks nośności można było zwiększyć nawet po uwzględnieniu trudniejszych warunków użytkowania. W praktyce oznacza to, że ogumienie Michelin X Multi HLT można wykorzystać na osiach z naciskiem 10-tonowym.

Z myślą o odpowiedniej przyczepności zadbano o zimowe oznaczenie 3PMSF, akceptowane między innymi na północnych krańcach Europy. Na tym jednak nie koniec, gdyż bieżnik wykorzystuje technologię Regenion, czyli samoregenerujące się klocki bieżnika, wykonywane w technologii drukowania metalowego Michelin 3D. Dzięki temu opony mają zapewniać porównywalny poziom przyczepności w pełnym okresie eksploatacji, tworząc nowe rowki wraz ze ścieraniem się bieżnika.

A na koniec pojawiają się dwie wartości procentowe. Łączny cykl życia opony Michelin X Multi HLT, z uwzględnieniem pogłębiania oraz późniejszego bieżnikowania, ma być o 3 procent dłuższy niż w dotychczasowych oponach tej marki o porównywalnym rozmiarze. Za to opór toczenia nowego modelu, mający bezpośredni wpływ na zużycie paliwa pojazdu, spadł o dokładnie 8 procent. Stąd przyznanie omawianym oponom europejskiego oznaczenia efektywności B.

Oficjalną ulotkę produktową można pobrać pod tym linkiem.