Miał ponad 3 promile alkoholu i prowadził cysternę z 22 tonami gazu – ten kierowca ledwie stał na nogach

Gdy kierowca ma ponad 3 promile alkoholu, cysterna z ładunkiem 22 ton gazu może być określona prawdziwą bombą na kołach. Na szczęście jednak ciężarówka trafiła na przypadkowy patrol policji, szybko przyciągając uwagę funkcjonariuszy.

Oto komunikat Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie:

 W nocy z 2 na 3 grudnia jeden ze świebodzińskich patroli postanowił dokonać kontroli zestawów pojazdów ciężarowych przejeżdżających przez miasto. Według ich oceny kierujący nie do końca panował nad pojazdem a oznakowanie pojazdu wskazywało na to iż ładunek przez niego przewożony należy do kategorii niebezpiecznych.

Po zatrzymaniu do kontroli okazało się, że kierujący jest pod wyraźnym wpływem alkoholu, jego wypowiedzi były chaotyczne i nielogiczne. Po nakazaniu opuszczenia pojazdu mężczyzna miał z tym wyraźne problemy. Jego ruchy były nieskoordynowane, zataczał się i nie mógł utrzymać równowagi.

Po sprawdzeniu na urządzeniu kontrolno pomiarowym kierujący „wydmuchał”: 1,47 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu czyli ponad 3 promile alkoholu we krwi. Jak ustalono w cysternie w tym czasie przewoził 22 tony gazu LPG. Pomimo, iż pojazdy te spełniają komplet wymogów ADR w przypadku spowodowania wypadku jego skutki mogłyby być katastrofalne.

Kierującemu zatrzymano uprawnienia, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 2, kara grzywny, obowiązek wpłaty 5 tysięcy złoty na Fundusz Pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej. Mężczyzna utraci również uprawnienia na okres nie krótszy niż 3 lata.