OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 8 Marzec, 2018

Nie miał OC i przeglądu, korzystał z cudzej karty, a wpadł, bo zignorował zakaz wjazdu ciężarówek

Korzystał z drugiej karty kierowcy, skrócił dobowy odpoczynek, ciągnął naczepę bez przeglądu i bez ubezpieczenia, a do tego nie miał dowodu rejestracyjnego. Dlaczego wpadł? Z bardzo błahego powodu, ignorując znak B-5, czyli zakaz wjazdu samochodów ciężarowych.

Oto komunikat WITD Wrocław:

6 marca br. inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu poruszając się nieoznakowanym radiowozem ok. godziny 9:00  na ul. Kowalskiej we Wrocławiu, zatrzymali do kontroli drogowej pojazd członowy przewoźnika krajowego, którym przewożono ponad 21 ton wyrobów metalowych w relacji Zawiercie – Wrocław.

Bezpośrednią przyczyną zatrzymania pojazdu było niezastosowanie się kierującego do znaku B-5.

Pojazd skierowano na punkt kontrolny. Wstępna analiza wydruku z karty kierowcy znajdującej się w slocie nr 1 tachografu wykazał, iż kierujący do rejestrowania swoich aktywności wykorzystał kartę innego kierowcy.

W toku kontroli kierujący wyjaśnił, iż zdecydował się użyć karty cyfrowej swojego ojca w celu zmanipulowania zapisów rejestrowanych przez tachograf, gdyż chciał jak najszybciej wykonać operacje przewozową i wrócić do domu.

Analiza danych zarejestrowanych przez tachograf wykazała, iż kierujący w ostatnim okresie rozliczeniowym, mimo użycia cudzej karty nie odebrał wymaganego odpoczynku dobowego skracając go o ponad 2 godziny.

Ponadto w wyniku kontroli inspektorzy ujawnili szereg innych, rażących naruszeń czasu pracy, które kierujący popełni w poprzedzających kontrolę 28 dniach.

Prócz naruszeń przepisów socjalnych kontrola ujawniła szereg nieprawidłowości związanych z przepisami ruchu drogowego.

Kierujący nie okazał do kontroli dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia wymaganego ubezpieczenia OC naczepy.

Po dostarczeniu na miejsce kontroli brakującego dokumentu naczepy okazało się, iż przedmiotowy pojazd nie przeszedł wymaganego badania technicznego i prawdopodobnie nie został ubezpieczony.

Kontakt z przedsiębiorcą w powiązaniu z danymi rejestru Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego potwierdziły przypuszczenia inspektorów w zakresie braku wymaganego ubezpieczenia OC naczepy.

Mając na uwadze powyższe nieprawidłowości inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny naczepy i wydali kierującemu zakaz kontynuowania przewozu drogowego do chwili odebrania wymaganego odpoczynku dziennego i ubezpieczenia naczepy.

Fakt poruszania się pojazdem bez wymaganego ubezpieczenia OC został zgłoszony do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a karta cyfrowa do tachografu, którą kierujący posługiwał się w sposób nieuprawniony została zatrzymana i przesłana do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Wobec przewoźnika drogowego, który przyczynił się do stwierdzonych w toku kontroli nieprawidłowości wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone karą pieniężną.

Na kierującego nałożono łącznie 9 mandatów karnych.

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 9 komentarzy

 1. Prawda o głupocie napisał(a):

  IDIOTA – i w dodatku bezczelny.

  Kiedy to się skończy ?

 2. JacekKaszuby napisał(a):

  9 mandatów. Nie malo
  Co trzeba miec zamiast mozgu, by wyruszyc w trase bez oc, przegladu, dowodow rej i jeszcze na cudzej karcie

 3. Maciek napisał(a):

  Powinna być tak jak u Norka konfiskata żelaza za takie wyczyny, to samo tyczy się tego gościa, którego już kilka razy zatrzymali na magnesie.

 4. rs7 napisał(a):

  To sie nigdy nie skonczy dopoki Polska nie wprowadzi takich kar jak na przyklad Dania (konfliskata auta, kary po 20 tys EURO itp!!!) Bo nie oszukujmy sie: Te 9 mandatow to on pokryje z tego nielegalnego transportu! A ile zarobi na kolejnych to bania mala…. Zaplaca, Posmieja sie i nadal beda robic swoje…. az do nastepnej wpadki!!! Ot caly system……….

 5. siofer napisał(a):

  Rs7 jesteś chyba trochę oderwany od rzeczywistości.za aktualne stawki transie trochę mu zejdzie zanim to odrobi.

 6. Hades napisał(a):

  Czy cos sie zmieni? Tak teraz bedzie jezdzic w ogole bez karty kierowcy. Te mandaty sa smiesznie niskie.

 7. Smyku napisał(a):

  Dobrze, że sprawa wyszła w tak łagodny sposób. Trasa ze śląska do Wrocławia, jaka jest każdy wie, co chwilę wypadki. Gdyby brał udział w jednym z nich, mogłoby się to skończyć okropnie, a poszkodowani dochodziliby odszkodowania prawdopodobnie latami.

 8. pooti napisał(a):

  Tylko drakońskie kary pieniężne mogą zmienić tę branżę.

 9. normalny napisał(a):

  ku…a zlinczujcie go to zabojca na szubienice z nim jak by nie musial to by tak nie zrobil

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.