Mercedes żegna się z szosowymi ciężarówkami z silnikiem przed kabiną – z Brazylii znika model Atron

mercedes_atron_pozegnalna_wersja_1

Nie tylko w Europie „Wielka Siódemka” postanowiła zupełnie odejść od szosowych samochodów ciężarowych z silnikiem umieszczonym przed kabiną. Po naszym kontynencie czas bowiem na Brazylię, gdzie właśnie upadł ostatni bastion tego typu pojazdów. Nazywał się on Mercedes-Benz Atron i przez wiele lat stanowił bardzo popularny widok na południowoamerykańskich drogach.

Już w ubiegłej dekadzie ciężarówki z silnikiem przed kabiną przestały oferować w Brazylii firmy Scania oraz Volvo. Podobnie jak w Europie, w 2006 roku Scania pożegnała się w Brazylii z serią T, co było poprzedzone gwałtownym spadkiem sprzedaży. W ostatnich miesiącach jej sprzedaż w Ameryce Południowej zmniejszyła się o rekordowe 90 procent, i to pomimo otaczającego ten model kultu. Tymczasem rok później, w roku 2007, Volvo Trucks pożegnało się w Brazylii z modelem NH12, oferowanym tam od 1999 roku i bazującym jeszcze na pierwszej generacji FH12.

mercedes_atron_pozegnalna_wersja_2

Co więc pozostało tam na rynku z ciężarówek o wysuniętej masce? Oczywiście pewna ilość samochodów amerykańskich, jak na przykład International Durastar, a także wspomniany na wstępie Mercedes-Benz Atron. Również i na ten samochód przyszła jednak pora, jako że kilka tygodni temu ogłoszono oficjalne zakończenie produkcji, a z fabryki wyjeżdża właśnie ostatnia, pożegnalna seria. Z uwagi na kultowy status tego modelu, niemiecki koncern zdecydował się sprzedać ostatnie egzemplarze na specjalnej licytacji, zachęcając bogatym wyposażeniem i atrakcyjnym wyglądem. Przykład samochodu przeznaczonego na taką licytację widzicie nad tekstem. Tymczasem poniżej pozwolę sobie wkleić fragment tekstu opublikowanego w ubiegłym roku, prezentującego techniczną stronę Atrona. Był on zatytułowany Opancerzony ciągnik siodłowy Mercedes-Benz Atron – tym zestawem bezpiecznie przewieziesz elektronikę.

mercedes_atron_ciagnik_siodlowy_naczepa_opancerzony

Zacznijmy od Atrona, czyli ciężarówki bardzo popularnej na południowoamerykańskim rynku. Jest to konstrukcja wykorzystująca kabinę dawnego Mercedesa LK i co ciekawe, występująca w wersji zarówno z silnikiem pod, jak i przed szoferką. W transporcie szosowym na średnie dystanse szczególnie popularny jest drugi z tych wariantów, o klasycznym układzie nadwozia, oferowany jako ciągnik siodłowy 4×2 lub podwozie 4×2 i 6×2 i mający dopuszczalną masę całkowitą od 13,9 do 22 ton. Pod wysuniętą do przodu maską może pracować 12-litrowy silnik OM 457, który spełnia normy Euro 5 i oferuje tutaj maksymalnie 345 KM. Tymczasem w kabinie przewidziano drążek 16-biegowej przekładni manualnej ZF, płaską podłogę, stosunkowo wygodne miejsca siedzące dla aż trzech osób, a także pełnowymiarową część sypialną.

Poniżej dołączam zdjęcia z jeszcze jednego starszego tekstu. Tym razem mowa tutaj o publikacji zatytułowanej Galeria kilkudziesięciu zdjęć samochodów ciężarowych i dostawczych z Brazylii oraz Maroka. Można tutaj zobaczyć model Atron w  bardziej tradycyjnym użytku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Źródło zdjęć pożegnalnej edycji: blogdocaminhoneiro.com