Mercedes musi walczyć ze swoim wizerunkiem, czyli jak sprzedać Amerykanom Sprintera

Mercedesy kojarzą się z prestiżem oraz wysokimi cenami i jakoś nigdy nikomu to nie przeszkadzało. Teraz jednak niemiecka marka musi prowadzić kampanię, która przekonuje, że pojazd z gwiazdą na masce może być dostępny dla każdego. Cała sprawa dotyczy modelu Sprinter oraz amerykańskiego rynku, na którym ludzie po prostu nie chcą kupować dostawczych Mercedesów.

mercedes_sprinter_2014_usa

Okazuje się, że wielu Amerykanów szukających samochodu dostawczego w ogóle nie bierze pod uwagę Mercedesa Sprintera. Mercedes jest tam bowiem tak utrwalonym symbolem luksusu, że wszyscy są po prostu przekonani, że nie mogą sobie pozwolić także na dostawczy model. Co więcej, nie brakuje tam firm oraz instytucji, które po prostu nie chcą jeździć samochodem spod znaku gwiazdy, w obawie przed oskarżeniami o nadmierną rozrzutność. Szczególnie duży problem mają z tym organy państwowe, które chętnie kupiłyby Mercedesy, lecz boją się reakcji mieszkańców.

Powyższa sytuacja tłumaczy dużą popularność Freightlinera Sprintera, który różni się od Mercedesa przede wszystkim… znaczkiem na masce. Wydawałoby się, że sprzedawanie dwóch identycznych pojazdów nie ma sensu, lecz w USA obecność Freightlinera jest w pełni uzasadniona. Większość firm chętniej sięga bowiem po auto kojarzone z producentem tanich ciężarówek, niż luksusowych limuzyn. Nie powinno to jednak dziwić w sytuacji, gdy Sprinter jest tak naprawdę pierwszym dostawczym Mercedesem w USA. Popularna „kaczka”, czy nieco cięższe Vario nigdy nie były tam dostępne i nie miały okazji przyzwyczaić Amerykanów do użytkowych Mercedesów.

freightliner_sprinter_2014

W odpowiedzi na to niemiecki koncern rozpoczyna w kampanię marketingową, która ma uświadomić Amerykanom, że Sprinter to po prostu samochód dostawczy, co prawda nieco droższy niż konkurencja, lecz nadal pozostający w ich zasięgu. Najważniejszym elementem tamtejszych reklam są teraz więc po prostu informacje o cenach.

Źródło: Carscoops; zdjęcia: motortrend.com, Freightliner