Mercedes Vario 814D zarejestrowany na 3,5 tony – podobno masa własna to tylko 2780 kilogramów

Jakże piękna tabliczka znamionowa z 3,5-tonowym DMC jest głównym bohaterem najnowszego komunikatu WITD Szczecin. Tabliczka ta znalazła się na 8-tonowej ciężarówce, jaką jest Mercedes-Benz Vario 814D.

Żeby było ciekawiej, w dokumenty wbito 720 kilogramów ładowności. Oznaczałoby to więc, że Vario z windą rozładunkową ma zaledwie 2,8 tony masy własnej. Jest to wartość, w którą raczej trudno uwierzyć.

Co jednak najważniejsze, to skala przeładowania. Zarejestrowany na 3,5 tony pojazd ważył bowiem ponad 9,5 tony. Sam tylko nacisk na tylną oś określono na 6,75 tony. Mandat standardowo wynosił zaś 500 złotych.

Komunikat WITD Szczecin:

Zatrzymany do kontroli drogowej przez inspektorów transportu drogowego bus z napojami, ważył aż 9550 kg.

W dniu 1 sierpnia na drodze krajowej nr 10  przy wyjeździe ze Szczecina, inspektorzy transportu drogowego z WITD Szczecin zatrzymali do kontroli pojazd wyposażony w windę samowyładowczą. Kierowca  przewoził napoje, które załadowane zostały  w hurtowni w Szczecinie z przeznaczeniem do odbiorcy w  Stargardzie.  Na podstawie tabliczki znamionowej znajdującej się w pojeździe oraz danych pobranych z CEPIK ustalono, że  dopuszczalna masa całkowita tego pojazdu wynosi 3,5 tony a ładowność 720 kg.

W związku z tym inspektorzy zważyli pojazd wraz z ładunkiem i okazało się, że  zamiast 3,5 tony waży aż 9,55 tony, a sam  nacisk na tylną oś pojazdu wynosił 6,75 t. Konsekwencją był zakaz dalszej jazdy do momentu przeładunku wiezionego towaru oraz ukaranie kierowcy  mandatem karnym w wysokości 500 zł.