Mercedes Sprinter zdominował niemiecki konkurs „Green Van 2014”. Trzecie było Iveco Daily

mercedes_1_kwartal_2014_uk_35

Niemiecki magazyn ciężkomotoryzacyjny „VerkehrsRundschau” przeprowadził ostatnio konkurs „Green Van 2014”. Jak sama nazwa wskazuje, przewidziano w nim nagrody dla najbardziej ekologicznych samochodów dostawczych na rynku. Kto natomiast wygrał? Obyło się bez niespodzianek – Niemcy wybrali rodzimego Mercedesa Sprintera, a konkretnie wersję 316 CDI z automatyczną skrzynią biegów. Żeby jednak było ciekawiej, na drugim miejscu w konkursie uplasował się kolejny Sprinter, mianowicie model 213 CDI. Trzecie było Iveco z modelem Daily 2.3 Multi-Jet.

Jury konkursu oceniało przede wszystkim zużycie paliwa oraz emisję CO2. Nie bez znaczenia była także ładowność oraz możliwości przewozowe, które również pozwalają oszczędzić środowisku wiele niebezpiecznych substancji wykorzystując do określonego przewozu możliwie małą liczbę pojazdów (to swoją drogą główny argument przemawiający za wprowadzeniem do międzynarodowego transportu megaciężarówek). Co ważne, w konkursie nie wykorzystano danych z folderów, lecz kierowano się wynikami przeprowadzonych przez magazyn testów.

„VerkehrsRundschau” organizuje nie tylko konkurs „Green Van”, lecz także „Green Truck”, którego wyniki znamy już od dłuższego czasu. Przypomnijmy, że wygrała w nim Scania G410 Streamline, drugi był MAN TGX 18.480 XLX, natomiast trzecie miejsce zajął Mercedes-Benz Actros 1843 Streamspace.

mercedes_1_kwartal_2014_uk_34