Mercedes-Benz Zetros 2733 jako podwozie 6×6 z załogową kabiną, bazującą na elementach Unimoga

zetros_6x6_kabina_zalogowa

Choć Mercedes-Benz Zetros sam w sobie jest konstrukcją naprawdę potężną, to zazwyczaj spotkamy go ze stosunkowo krótkimi rozstawami osi oraz z krótką kabiną, jako że tego typu połączenia najlepiej sprawdzają się w terenie. A to natomiast oznacza, że Mercedes-Benz Zetros 2733, który zostanie zaprezentowany na nadchodzących targach Bauma, będzie konstrukcją podwójnie ciekawą.

Mowa tutaj o konfiguracji aż trzyosiowej, legitymującej się 5,9-metrowym rozstawem między osią pierwszą a trzecią. Takie połączenie gwarantuje DMC na poziomie 25 ton, maksymalnie 12 ton ładowności, a także miejsce na sporą, załogową kabinę. Szoferka tego typu jest o 70 centymetrów dłuższa od wersji konwencjonalnej, bazując przy tym na panelach nadwozia od mniejszego Unimoga, modelu U5000, a jednocześnie oferując miejsce dla 6-osobowej załogi. Co więcej, firma odpowiedzialna za przygotowanie tej kabiny, czyli wspominane przeze mnie już wielokrotnie Paul Nutzfahrzeuge, nie tylko wydłużyła nadwozie, ale też doposażyło je o wydajniejszą klimatyzację, chłodzącą także tylny rząd czterech foteli. Do tego doszły pewne modyfikacji w nadwoziu, polegające między innymi na przeniesieniu wlotów powietrza na tył kabiny, a także konieczna była zmiana lokalizacji osuszacza powietrza.

A do czego można wykorzystać takiego załogowego Zetrosa? Tutaj akurat nie ma zbyt dużego wyboru, gdyż zamawiając nowy egzemplarz tej ciężarówki musimy liczyć się z brakiem prawa do rejestracji, związanym z obecnością silników jedynie Euro 5. Z drugiej jednak strony, gdybyśmy chcieli używać ten pojazd poza publicznymi drogami lub też chcieli pozyskać go jako nowy samochód „używany”, to raczej bez problemu zamówimy go w oficjalnej sieci handlowej Mercedes-Benz, także w opisywanej wersji załogowej.