Mercedes-Benz Sprinter i jego systemy bezpieczeństwa – auto zahamuje, skręci i nie pozwoli zasnąć kierowcy

Publikacja na zamówienie

Mercedes-Benz od lat przoduje w kwestii bezpieczeństwa samochodów użytkowych. Już pierwsza generacja Sprintera wyróżniała się pod tym względem, oferując jako pierwsza na rynku całkowicie tarczowe hamulce oraz system ABS. Nic więc dziwnego, że przeglądając wyposażenie najnowszego Sprintera, natrafimy na całą listę systemów bezpieczeństwa najnowszej generacji.

Ujmując to wszystko w dużym skrócie, nowy Mercedes-Benz Sprinter potrafi zapanować nad bocznym wiatrem, automatycznie zahamować przed przeszkodą, wykryć przemęczenie kierowcy, zahamować przed ciągłą linią i rozpoznać znaki drogowe. Wszystko to zasługa całej grupy systemów, którym po kolei przyjrzymy się poniżej.

Idąc od końca, na naszej liście pojawia się Traffic Sign Assist. Jest to układ rozpoznawania wybranych znaków na drodze – tych dotyczących prędkości, wyprzedzania oraz zakazów wjazdu. Dzięki temu, na wyświetlaczu przy wskaźnikach zobaczymy aktualny limit prędkości lub ewentualną informację o jego odwołaniu. Komputer rozpozna też zakaz wyprzedzania lub powiadomi nas o jego zakończeniu. Trzecia funkcjonalność to rozpoznawanie znaków zakazu, które może zapobiec na przykład jeździe pod prąd.

Kolejny na liście pojawia się Attention Assist. Jest to program, który obserwuje styl jazdy kierowcy, analizując go na dwa sposoby. Najpierw komputer tworzy bazę typowych zachowań kierowcy, odnotowanych tuż po rozpoczęciu jazdy. Dzięki temu Attention Assist wie, jak dany kierujący zachowuje się, gdy nie jest jeszcze znużony prowadzeniem. Następnie system stara się wyłapywać wszelkie odstępstwa. Mogą to być na przykład gwałtowne szarpnięcia kierownicą czy nagłe hamowania. Jeśli natomiast dochodzi do tego długotrwała jazda, komputer wystosowuje ostrzeżenie, zalecając kierowcy odbycie przerwy.

Za automatyczne hamowanie odpowiadają aż dwa systemy. Pierwszy z nich to Active Brake Assist, czyli coś w rodzaju hamulca awaryjnego. System ten potrafi rozpoznać zbyt szybkie zbliżanie się do poprzedzającego pojazdu. Jeśli kierowca nie zareaguje, komputer najpierw wystosuje sygnał ostrzegawczy, a następnie może sam rozpocząć hamowanie. Do tego dochodzi także aktywny tempomat, znany jako Adaptive Cruise Control. Automatycznie utrzymuje on dystans od poprzedzających pojazdów, dając wybór trzech możliwych długości odstępu.

Sprinter potrafi też utrzymać się w swoim pasie ruchu. Jest to funkcjonalność systemu Active Lane Keeping Assist, przewidującego dwie formy działania. Układ może nas albo tylko ostrzegać, stosując sygnały dźwiękowe, albo faktycznie przeciwdziałać przekroczeniu linii. Poza sygnałem dźwiękowym, nowy Sprinter podejmuje wówczas hamowanie, a także delikatnie kontruje kierownicę. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu elektrohydraulicznego wspomagania kierownicy.

Ostatni element układanki to Crosswind Assist, wprowadzony do wyposażenia standardowego jeszcze w poprzedniej generacji Sprintera. Jest to system, który w mgnieniu oka rozpoznaje boczne podmuchy wiatru, na przykład przy wyjeżdżaniu zza budynków lub ekranów dźwiękochłonnych. Ustawienie kierownicy jest wówczas automatycznie korygowane, stabilizując tor ruchu pojazdu.