Mercedes-Benz eActros 600 dotarł na Nordkapp – dookoła Bałtyku na samym prądzie

Dwa egzemplarze Mercedesa eActrosa 600 dotarły ostatnio na norweski przylądek Norkapp. Jest to element ogólnoeuropejskiej trasy testowo-pokazowej, przebierającej przez połowę europejskich krajów.

Kierowcy regularnie jeżdżący do północnej Skandynawii zapewne, doskonale znają widoki prezentowane na poniższych zdjęciach. Ten przejazd był jednak o tyle specyficzny, że eActrosy 600 musiały dotrzeć na przylądek Nordkapp wyłącznie na zasilaniu elektrycznym. Mowa bowiem o ciężarówkach wyposażonych w 816-konne silniki na prąd, z bateriami o pojemności użytecznej 600 kWh i maksymalnym zasięgiem wynoszącym około 500 kilometrów.

Dotarcie na Nordkapp zwieńczyło pierwszy etap pokazowej trasy, prowadzący przez Niemcy, Danię, Szwecję, Norwegię, Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę oraz Polskę. Cały dystans tego etapu liczył 4436 kilometrów, a pokazowe ciężarówki pokonały go w 12 dni, ładujący się przede wszystkim na szybkich, publicznych ładowarkach.

Jeśli chodzi o wspomniany zasięg, to największa próba miała miejsce w Norwegii. To właśnie w tym kraju, na lokalnych drogach, przy silnym wietrze oraz deszczowej pogodzie, ważące 40 ton zestawy musiały pokonać 480 kilometrów na jednym ładowaniu. Po tym wyniku komputer pokładowy wskazał tylko 30 kilometrów zapasu.

Teraz rozpoczął się drugi etap przejazdu, prowadzący na południe. Pokazowe Mercedesy przejadą między innymi przez Czechy, Austrię, Słowację, Węgry, Chorwację, Słowenię, Włochy, Monako, Francję, Hiszpanię, Portugalię, Belgię, Holandię i Luksemburg, a po drodze odwiedzą hiszpański przylądek Marroquí, będący najbardziej południowym punktem trasy.

Mercedes-Benz eActros 600, a także bliźniaczy nadwoziowo Mercedes-Benz Actros L nowej generacji, mają trafić do seryjnej produkcji w grudniu bieżącego roku. Wtedy też zaczną się dostawy do klientów. Więcej na temat obu modeli: Filmowa prezentacja nowego Mercedesa Actrosa – ProCabin, elektryk i kwestia diesla oraz Nowy Mercedes-Benz Actros L oficjalnie pokazany – kabina ProCabine i znane diesle