Mercedes-Benz dba o bezpieczeństwo, czyli nowy układ Blind Spot Assist i nagroda dla Sprintera

mercedes_sprinter_2013_kamper

Kilka tygodni temu, będąc nad polskim morzem, widziałem grupę około 18-latków w starszawej Hondzie CRX, która miała na tylnej klapie ogromny napis – „UMRĘ JAK FACET, BEZ AIRBAGU”. Trzeba przyznać, że to raczej krótkowzroczne podejście do poruszania się po drogach, ale nie o tym będziemy teraz rozmawiać. Tematem tego artykułu jest bowiem coś zupełnie odwrotnego, mianowicie właśnie dodatki służące bezpieczeństwu.

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że tekst będzie dotyczył produktów marki Mercedes-Benz, czyli firmy, która kreuje się od kilku lat na specjalistę od bezpieczeństwa w klasie pojazdów dostawczych i ciężarowych. Docenili to dziennikarze zajmujący się na co dzień pojazdami kampingowymi, którzy przyznali modelowi Sprinter nagrodę European Innovation Award (ang. Europejska Nagroda z Innowacyjność) na targach branżowych Caravan Salon w Düsseldorfie. Powody? Oczywiście naszpikowanie Sprintera elektronicznymi dodatkami, które służą bezpieczeństwu. Standardowy Asystent Bocznego Wiatru, opisywany przeze mnie szerzej TUTAJ, może być tego świetnym przykładem.

blind_spot_assist_1

To jednak nie koniec opowieści o bezpieczeństwie. Trzeba bowiem zaznaczyć, że Mercedes rozwija także swoje samochody ciężarowe, do których opracował właśnie nowy system ostrzegający o obecności rowerów i pieszych w martwym punkcie. Wszystko bazuje na sporym systemie czujników oraz malutkim wyświetlaczu, który został wyeksponowany na prawym słupku kabiny, nieopodal lusterka – patrząc na niego kierowca może zobaczyć odpowiednie ostrzeżenie o mniejszym użytkowniku ruchu czekającym obok kabiny. Takie rozwiązanie ogranicza podobno szansę spowodowania wypadku o aż połowę. Tego typu wypadków natomiast nie brakuje, bo statystycznie rzecz biorąc nawet co siódmy pieszy poszkodowany w zdarzeniu w dużym mieście został potrącony właśnie przez ciężarówkę.

Blind Spot Assist, bo tak nazywa się nowy system, nie tylko chroni rowerzystów i pieszych, lecz także pomaga w codziennej jeździe. Ostrzeże nas on o obecności po prawej stronie kabiny na przykład słupka, którym moglibyśmy uszkodzić pojazd lub da nam znać, że nie możemy zmieniać pasa na prawy, gdyż coś po nim jedzie. Jak na razie nie wiadomo, kiedy Blind Spot Assist zobaczymy na listach wyposażenia. Coś mi się wydaje, że będzie trzeba z tym poczekać na modernizację Actrosa MP4, na co wskazuje maskowanie widocznego na zdjęciach pojazdu.

blind_spot_assist_2