Mercedes-Benz chce sprzedaż udziały w Kamazie – Rosjanie mówią o negocjacjach

W nawiązaniu do tekstu:

Zawieszenie współpracy Kamaza i Mercedesa – Niemcy mogą sprzedać udziały

Rosyjskie targi ciężarówek, zbyt drogich lub niemożliwych do wyprodukowania

Jak donosi niemiecki dziennik ekonomiczny „Handelsblatt”, powołując się na rosyjską agencję informacyjna „TASS”, trwają już rozmowy w sprawie sprzedania udziałów w Kamazie. Mowa tutaj o 15-procentowych udziałach, które dotychczas należały do niemieckiego koncernu Daimler Truck (czyli de facto do ciężarowego Mercedesa).

Po ataku Rosji na Ukrainie, Daimler Truck oficjalnie wstrzymał wszystkie operacje biznesowe w Rosji. Decyzja ta objęła także współpracę z Kamazem, który w ostatnich latach zaczął wykorzystywać liczne podzespoły z Mercedesów. Wśród nich były nawet kabiny z modelu Actros, które na rosyjskie potrzeby zaczęto wytwarzać we wspólnej fabryce.

Wraz ze wstrzymaniem tych operacji, automatycznie pojawiły się pogłoski o odsprzedaży udziałów przez Niemców. Wczoraj agencja TASS podała, że rozmowy na ten temat są w toku i udziały od Daimler Truck miałby odkupić rosyjski koncern Rostec. Mowa tutaj o firmie założonej przez samego Władimira Putina, znanej głównie z branży zbrojeniowej i mającej już dotychczas 49 procent udziałów w Kamazie.

Co ciekawe, sami Niemcy, zapytani o tę sprawę przez agencję „Reuters”, nie potwierdzili powyższych rozmów.

Na zdjęciu: Kamaz 54901 z kabiną i tylnym mostem Mercedesa