Mercedes-Benz Actros 1845 StreamSpace – zapowiedź testu i pierwsze wyniki zużycia paliwa

test_actros_1845_zuzycie_paliwa_zapowiedz_3

Już wkrótce Michał Jędrzejczyk, znany Wam już z testu Stralisa Euro 6, opowie nam nieco więcej na temat ciągnika siodłowego Mercedes-Benz Actros 1845 StreamSpace. Jest to ciężarówka, którą Michał sprawdza w swojej firmie transportowej, uczestnicząc w akcji Fuel Duel, a jednocześnie mając okazję przygotować z tego po prostu bardzo ciekawy test. Potrwa on do piątku, więc pełnej relacji możecie spodziewać się jakoś w ciągu dwóch tygodni, niemniej już teraz mogę opublikować pewną zapowiedź, dysponując przy tym zestawem interesujących danych. Grupa Wróbel, autoryzowany przedstawiciel marki Mercedes-Benz, który dostarczył opisywaną ciężarówkę, przesłała mi już dzisiaj bowiem pierwsze informacje z systemu FleetBoard, przedstawiające zużycie paliwa z całej dotychczasowej trasy, przy jednoczesnym zestawieniu tych wyników z oceną stylu jazdy kierowcy. Oczywiście jestem za to bardzo wdzięczny!

Co Wam się zapewne bardzo spodoba, testowy samochód nie został oddany w ręce żadnego dziennikarza, lecz jedzie nim najprawdziwszy kierowca ciężarówki, 33-letni Piotr, którego z tego miejsca serdecznie pozdrawiam. Piotr na co dzień jeździ w MMJ Transport Solutions Mercedesem Actrosem MP2 1848, wykonując za jego kierownicą stałe trasy do Wielkie Brytanii. I właśnie do Wielkiej Brytanii zabrał on teraz tak zwane „MP4”, otrzymując w sobotę ładunek z Wrocławia do Bedford. Co ważne, był to ładunek bardzo lekki, razem z ciągnikiem siodłowym typu low deck oraz naczepą typu firanka dający 18 ton masy całkowitej. Uprzedzę jednak Waszą krytykę, zapewniając, że był to też ładunek kompletnie przypadkowy, w żaden sposób nie dobierany specjalnie pod kątem tego testu, a poza tym na powrocie do naczepy trafi zapewne coś wyraźnie cięższego.

Tabelki z programu FleetBoard pokazują pierwsze dwa etapy testu. Na początku było 717 kilometrów pokonane przez Piotra pierwszego dnia, na odcinku z Wrocławia na parking za Bad Oeynhausen, zaś drugi odcinek to 548 kilometrów na trasie przez Holandię, Belgię, aż do Calais. I po raz kolejny uprzedzę zdziwione reakcje – Piotr pojechał przez Bad Oeynhausen, aby jak najszybciej uciec z Niemiec przed rozpoczynającym się w niedzielę zakazem ruchu dla ciężarówek, który mógłby go dopaść w przypadku przejazdu przez Venlo. Warto też zaznaczyć, że na odcinku między Oldenzaal a Calais ciężarówka jechała przede wszystkim pod wiatr.

Na pierwszej tabeli odcinki umieszczono od dołu do góry, zaś na drugiej od prawej do lewej.

Poniżej można zapoznać się ze skondensowanymi informacjami dotyczącymi zużycia paliwa, trudności trasy (10 to maksymalna trudność), oceny zachowań kierowcy (10 to najwyższa ocena) i średniej prędkości.

test_actros_1845_zuzycie_paliwa_zapowiedz_1

To już natomiast dokładniejsze informacje na temat między innymi zachowania kierowcy, wykorzystania przewidującego tempomatu PPC, czy też zużycia AdBlue.

test_actros_1845_zuzycie_paliwa_zapowiedz_2