OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 22 Sierpień, 2019

Mercedes Actros może trafić do produkcji w Chinach – Niemcy chcą konkurować z chińskim markami

Chiński rynek samochodów ciężarowych coraz bardziej kusi producentów z Europy. Roczny popyt przekracza bowiem milion egzemplarzy, a zapowiedzi na najbliższe lata wydają się jeszcze bardziej pozytywne. Jednocześnie rosną wymagania chińskich użytkowników, tworząc miejsce na pojazdy bardzo nowoczesne i stosunkowo kosztowne.

Dotychczas europejscy giganci korzystali na tym poprzez sprzedaż licencji, gotowych podzespołów, czy też własnych technologii. Teraz nadszedł jednak moment, by sprzedawać Chińczykom po prostu gotowe pojazdy. Szerokie plany snują już w tym zakresie Scania oraz MAN (o czym pisałem tutaj oraz tutaj), natomiast wkrótce do listy może dołączyć Mercedes.

Niemiecki producent chciałby jeszcze przed 2020 roku uruchomić chińską fabrykę modelu Actros. Zakład ten ma zostać zorganizowany wspólnie z chińskim partnerem, jakim jest firma Foton, wytwarzająca samochody ciężarowe z podzespołami Mercedesa. Dzięki temu inwestycja będzie stosunkowo łatwa i szybka do zrealizowania.

W chwili obecnej Mercedes Actros jest dostępny w Chinach, lecz wyłącznie jako ciężarówka z importu. To przykłada się na bardzo wysokie ceny, windowane przez koszty transportu oraz podatków. W efekcie Actros jest znacznie droższy od pojazdów krajowych. Gdy natomiast uruchomi się jego produkcję w Chinach, ceny będą mogły zostać znacznie obniżone.

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować: