Mercedes Actros Edition 2 w zaskakującej konfiguracji – 625 KM w chłodni z tandemem

Mercedesy Actrosy w limitowanej wersji Edition 2 to już wielokrotnie przerobiony temat. Raczej się więc nie spodziewałem, że napiszę na ten temat jeszcze coś nowego. Dzisiaj musiałem jednak zmienić zdanie, gdyż Edition 2 z firmy SL Express zupełnie mnie zaskoczyło. Oto przed sobą mamy chłodniczy zestaw z tandemem, bazujący na ciężarówce w limitowanej wersji, napędzany 625-konnym silnikiem.

Zacznijmy od tego, że SL Express zdecydowało się na aż dwa egzemplarze wersji Edition 2, spośród wszystkich 400 dostępnych w całej Europie. Pierwszy z nich okazał się zwykłym ciągnikiem, natomiast drugi jest podwoziem pod zabudowę, w konfiguracji 2563 6×2. Wyposażono go w chłodnię oraz przyczepę marki Schmitz Cargobull, wraz z agregatami Termo King. Cały zestaw pomalowano też pod kolor kabiny, wykorzystując lakier typowy dla Edition 2, a więc „szarość kamieni księżycowych metalik”.

By dopasować się do tego lakieru, cały zestaw otrzymał czarne felgi. Jest też typowe dla tej wersji, czarne oklejenie na kabinie, czy czarna tapicerka we wnętrzu, wykonana z naturalnej skóry. Poza tym kierowca może cieszyć się masażem w fotelu, w osłonie przeciwsłonecznej ma cztery fabryczne światła dalekosiężne, a wśród systemów elektrycznych jest między innymi Active Drive Assist, czyli autostradowy autopilot. Podwyższenie dachu to największy GigaSpace, a wszystko zwieńczył 625-konny silnik. To najmocniejsza jednostka w ofercie, o momencie obrotowym 3000 Nm oraz pojemności 15,6 litra.

Codziennym użytkownikiem pojazdu będzie jeden z bardziej doświadczonych kierowców w firmie, Adam Gawinowski. Spędził on za kierownicą już ponad 20 lat i przy odbiorze szczególną uwagę zwracał na fotel, z uwagi na jego rozbudowany charakter oraz wspomniany masaż. Trudno się przy tym dziwić, wszak w zawodzie kierowcy plecy i kręgosłup naprawdę nie mają lekkiego zadania.

Dlaczego natomiast jest to zestaw z tandemem, a nie zwykły ciągnik z naczepą? Zazwyczaj odpowiedzią na to pytanie jest możliwość przewożenia ładunków objętościowych, potrzebujących jak największej przestrzeni. Ten zestaw nie ma jednak typowego charakteru przestrzennego, z uwagi na „duże koła”, standardową wysokość podwozia, a także agregat umieszczony za kabiną, wymagający wycięcia w zabudowie.

Zamiast tego wyjaśnieniem sprawy okazują się doładunki. Otóż SL Express postanowiło umożliwić przewóz dwóch różnych towarów jednocześnie, zachowując przy tym normy wynikające z certyfikatu TAPA. Oznacza to brak jakiejkolwiek ingerencji w dany ładunek od samego początku do samego końca przewozu. W naczepie nie dałoby się tego zrealizować, gdyż rozładunek pierwszego towaru byłby automatyczną ingerencją w drugi. W omawianym zestawie nie będzie zaś żadnego problemu, gdyż pierwszy ładunek pojedzie w ciężarówce, a drugi będzie od niego odizolowany w przyczepie.

Więcej o Actrosach Edition 2:

Mercedes-Benz Actros „Edition 2” – luksusowa, limitowana wersja z 40 wyróżnikami

Limitowane Actrosy „Edition 2” dla ojca i syna – rodzinne zamówienie spod Rzeszowa

Dwa limitowane Actrosy dla Kucera Logistics – oświetlenie LightFix i specjalne plandeki

Trzy limitowane Actrosy w tej samej firmie – zaczęło się od wersji na 20-lecie modelu