Mercedes Actros ma automatycznie obsługiwać płatności – zapłacisz nim za drogi lub za paliwo

Jak wiemy, nowy Actros potrafi już sam sobą pokierować. Mercedes-Benz na tym jednak nie poprzestaje, jako że w przygotowaniu jest już kolejna zautomatyzowana funkcja. Tym razem ma ona odpowiadać za… automatyczne płacenie.

Jakkolwiek abstrakcyjnie by to nie brzmiało, Niemcy dysponują już odpowiednim prototypem. To systemy o nazwie Truck-ID oraz Truck Wallet, wkrótce mogące trafić do seryjnego użytku. W założeniu, mają one odciążyć przewoźnika oraz kierowcę, odpowiadając za zautomatyzowane uiszczanie całego szeregu opłat.

Truck-ID oraz Truck Wallet mają mieć możliwość komunikowania się z innymi urządzeniami za pośrednictwem Wi-Fi. Dzięki temu pozwolą na przykład na uiszczenie opłaty za drogi, czy zapłacenie za paliwo. Samochód będzie mógł nawet zadbać o opłacenie swojego ubezpieczenia, czy raty leasingowej.

Ponadto Truck-ID oraz Truck Wallet będą kompatybilne z kartami paliwowymi. W tym celu komputer zapisze sobie wirtualny obraz karty i ciężarówka zapłaci nią bez jej faktycznego wyciągania „plastiku”. Według Mercedesa, ograniczy to prawdopodobieństwa oszustw, jakich jak kopiowanie kart przez złodziei.