Mercedes Actros 7561 z firmy Pompbet – największa w Europie pompa służy w Polsce

mercedes_actros_7161_polska_pompbet_1

Białego Mercedesa z firmy Pompbet spotkałem na początku lipca na serwisie Mercedesa w Ołtarzewie k/Ożarowa Mazowieckiego – na początku nie mogłem uwierzyć, kiedy zobaczyłem napis 7561 na drzwiach, lecz po chwili mój wzrok ogarnął wielkość całego pojazdu oraz ogromną ilość osi. Wówczas zdałem sobie sprawę, że mam do czynienia z naprawdę rekordową konstrukcją. I faktycznie, auto, o którym mowa, jest wpisane do księgi rekordów Guinessa jako największa pompa do betonu w całej Europie.

Gigant, którego sprawił sobie Pompbet z miejscowości o pięknie brzmiącej nazwie Moszna-Wieś, to konstrukcja firmy Cifa – włoskiego specjalista od budowy pomp do betonu, a także niemieckiego Paul Nutzfahrzeuge. Pierwsze przedsiębiorstwo było odpowiedzialne za montaż pompy z przeogromnym, 80-metrowym ramieniem, w związku z którym cała konstrukcja trafiła właśnie do księgi rekordów Guinessa. Niemcy zajęli się natomiast skonstruowaniem odpowiedniego podwozia, które Was interesuje zapewne najbardziej.

Opisywany Actros ma siedem osi w układzie 14×6, choć auto wcale nie wyglądało tak po wyjeździe z fabryki. Na początku był to wariant 4160K 8×6, którego następnie przerobiono na wersję 7-osiową, dodając kolejne trzy kolejne zestawy kół. Zmodyfikowane w ten sposób auto zaczęło liczyć 14,99 m długości przy 75 tonowym DMC, napędzie przenoszonym na 1., 4. oraz 5. oś, a także… świetniej manewrowalności, która jest zasługą aż pięciu osi kierowanych. Promień zawracania to zaledwie 33 metry, czego trudno spodziewać się po 15-metrowym kolosie. Poza tym napęd zapewnia silnik V8 wzmocniony do 610 KM. A wygląda to tak:

mercedes_actros_7161_polska_pompbet_1 mercedes_actros_7161_polska_pompbet_2 mercedes_actros_7161_polska_pompbet_3 mercedes_actros_7161_polska_pompbet_4

Zdjęcia: CIFA