Master E-Tech z lądowiskiem dla drona oraz żurawiem dla towarowego roweru

Renault Trucks Master E-Tech, czyli elektryczne auto dostawcze z ciężarowej sieci dealerskiej, posłużyło za bazę dla szczególnego prototypu. Jest to przyszłościowa wizja miejskiej logistyki, w której samochód pełni rolę pojazdu-marki.

Prezentowany prototyp nosi nazwę OptiModale i składa się z trzech elementów: samego Renault Master, roweru towarowego z elektrycznym wspomaganiem, a także towarowego drona. Do tego dochodzi dwuosobowa załoga, w której jedna osoba prowadzi samochód i operuje dronem, a druga pełni rolę rowerowego kuriera.

W zamyśle twórców, OptiModale będzie dojeżdżało do centrów wielkich miast, by tam obsługiwać dostawy na trzy sposoby. Główne ulice powinno pokonywa Renault Master, w ciaśniejsze miejsca wyśle się towarowy rower, natomiast szczególnie problematyczne dostawy będą obsługiwane dronem. Dron będzie przy tym dysponował wysuwanym lądowiskiem, umieszczonym w górnej partii zabudowy, natomiast rower będzie dojeżdżał na miejsce w przepastnym schowku, wyposażonym w niewielki żuraw rozładunkowy.

Bazowy Master to wariant 3,5-tonowy, wyposażony w mniejszy i lżejszy wariant baterii, oferujący około 180 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu. Pojazd posiada przy tym specjalistyczną zabudowę angielskiej marki Horton Commercials, długą na 4,1 metra. Część tej zabudowy została przeznaczona na przewożenie paczek, natomiast resztę zajmuje wspomniane lądowisko i garaż na rower.

Rower może zabrać paczki o masie do 100 kilogramów, a jego silnik elektryczny marki Shimano będzie wspomagał kuriera na dystansie do 50 kilometrow. Po tym przebiegu konieczne będzie naładowanie baterii, trwające około 4 godzin. Jeśli natomiast chodzi o drona, to jest to urządzenie marki Uvatek, do którego można podwiesić paczki o masie do 2 kilogramów. To naprawdę niewiele, wiec jako główne zastosowanie wymienia się tutaj na przykład ekspresowe dostawy leków.

Dla wyjaśnienia – tak, E-Tech było kiedyś oznaczeniem silników marki Renault Trucks, stosowanych w modelu Magnum, ale obecnie jest to wyróżnik elektrycznych modeli tej marki. Więcej na ten temat: Renault Trucks przywraca oznaczenie E-Tech – to teraz 666-konna ciężarówka na prąd