Masowe kontrole w nocy z piątku na sobotę: wszyscy byli trzeźwi, pięć osób manipulowało czasem pracy

W nocy z piątku na sobotę ITD przeprowadziło kolejną duża akcję kontrolą. Jak przystało na tę porę, szukano kierowców, którzy zjeżdżają z trasy ze zmanipulowanym tachografem.

Łącznie sprawdzono ponad 180 transportów, a nieprawidłowości stwierdzono w tylko pięciu przypadkach. Dotyczyły one korzystania z magnesu, cudzej karty kierowcy lub “wyłącznika” tachografu. Co też ważne, żadna ze skontrolowanych osób nie była pod wpływem alkoholu.

Oto fragment komunikatu WITD Bydgoszcz:

W nocy, z 5 na 6 października br., inspektorzy z WITD w Bydgoszczy przeprowadzili nocne działania ukierunkowane na wykrywanie niedozwolonych ingerencji w zapisy tachografów. Działania prowadzone były w godzinach 21.00-01.00 na kujawsko-pomorskim odcinku autostrady A1 – Amber One.

Jednocześnie, w trakcie działań sprawdzano stan trzeźwości  kierujących. W ponad 180 kontrolach nie ujawniono kierujących pojazdami ciężarowymi pod wpływem alkoholu.

Dodatkowo, inspektorzy w trakcie prowadzonych czynności sprawdzających, ujawnili 5 przypadków ingerencji w zapisy urządzeń rejestrujących czas pracy kierowców. Przedmiotowe manipulacje w zapisy tachografów polegały na podłączeniu niedozwolonego urządzenia, prowadzeniu pojazdu na cudzej karcie kierowcy lub magnesie przyczepionym do czujnika ruchu.

Za stwierdzone naruszenia nałożono mandaty karne w stosownej wysokości oraz wszczęto postępowania administracyjne.