Marketowa dystrybucja ze zmanipulowanymi tachografami – świąteczne wyjątki czy może norma?

czas_pracy_kierowcy_dla_marketow_1

Okres świąteczny to bezsprzecznie wyjątkowy czas dla kierowców zaopatrujących markety. Pozostaje jednak pytanie, czy wykroczenia opisane poniżej były tylko świątecznym wyjątkiem, czy w tej branży, w przypadku sieci o mniejszej ilości centrów dystrybucyjnych, to po prostu norma?

Oto wczorajszy komunikat WITD Wrocław:

W dniu 08.01.2018 r. w Gogołowicach inspektorzy z legnickiego oddziału inspekcji zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy z naczepą, którym wykonywany był transport drogowy artykułów spożywczych do jednej z sieci hipermarketów. W trakcie kontroli ustalono, że okazane wykresówki kierowcy nie zawierają wszystkich danych dotyczących prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi. Kierowca przyznał, że wyruszył w trasę około północy, jednak przez pierwsze dwie godziny nie wkładał wykresówki do tachografu. Dodatkowo dla ukrycia tego zdarzenia wpisał inne niż rzeczywiste, miejsce rozpoczęcia przejazdu. Analiza zapisów na wykresówkach w porównaniu z dokumentami przewozowymi wykazała, że miało to na celu ukrycie skrócenia odpoczynku.

Podobne zdarzenie, również dotyczące przewozu art. spożywczych, ci sami inspektorzy wykryli w piątek 05.01.2018 r. w Legnicy. W tym przypadku inna była metoda działania, co wynikało z innego typu tachografu – użyto magnesu przyłożonego do czujnika ruchu. Efekt jednak był ten sam: wykazywanie odpoczynku pomimo, że kierowca prowadził pojazd.

Jak widać świąteczny czas wygenerował nie tylko zwiększone zakupy, lecz też manipulacje zapisami tachografu dla uzupełnienia zaopatrzenia marketów w towar. Ponieważ zachowań tego typu nie można tolerować, ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, kierowców ukarano mandatami, natomiast wobec przedsiębiorców wykonujących transport drogowy, wszczęte zostały postępowania administracyjne.

czas_pracy_kierowcy_dla_marketow_2