Mapa zamachu w Berlinie, pokazująca manewr, którego dokonał w ostatnich chwilach Łukasz Urban

mapa_zamachu_berlin
Fragment infografiki opublikowanej na Bild.de

Niemiecki „Bild” opublikował grafikę, która uzmysławia na czym konkretnie miała polegać próba powstrzymania poniedziałkowego zamachu. Widać tutaj cały Breitscheidplatz, wraz z zaznaczonymi żółtym kolorem elementami świątecznego rynku. Wyraźnie widać też niezbyt szerokie przejście między dwoma rzędami stoisk, w które to próbował wycelować zamachowiec.

Założeniem terrorysty było zapewne wjechanie prosto w tłum i jak najdłuższe utrzymanie tego toru jazdy, aby zabić jak najwięcej osób. Dokładnie tak, jak miało to miejsce kilka miesięcy temu w Nicei. Zamiast jednak jechać między straganami, Scania zjechała na lewą stronę, taranując stoiska, a następnie się zatrzymując. Jak podają Niemcy, to właśnie za ten manewr odpowiedzialny miał być 37-letni Łukasz Urban. Skręcając kierownicę w czasie walki z terrorystą, pomimo licznych ran kłutych, a następnie płacąc za to najwyższą cenę, uratował on zapewne co najmniej kilkadziesiąt osób.

Warto też dodać, że z miejsca uprowadzenia ciężarówki, do miejsca zamachu, ciężarówka musiała przejechać około 6 kilometrów. Trasę tę możecie zobaczyć pod tekstem, na orientacyjnej mapie.

Więcej na temat zamachu przeczytacie TUTAJ.