Mandaty za używanie CB radia – koniec okresu przejściowego i kwestia „gabarytów”

Już za nieco ponad miesiąc, od 1 lipca 2021 roku, w Niemczech będzie obowiązywał zakaz ręcznego korzystania z CB radia w czasie jazdy. Trzymanie mikrofonu w dłoni będzie traktowane podobnie jak posługiwanie się telefonem lub innym urządzeniem elektronicznym. Będzie to więc możliwe tylko na postoju, z wyłączonym silnikiem, pod groźbą 200 euro kary.

Zakaz trzymania mikrofonu znajduje się w niemieckich przepisach już od dłuższego czasu. Niemcy tymczasowo zawiesili jednak stosowanie kar, z uwagi na pojawiające się w sprawie kontrowersje. Ten okres przejściowy ma utrzymać się do 30 czerwca, natomiast po tej dacie – czyli właśnie od 1 lipca – Niemcy będą mogli rozpocząć wypisywanie mandatów. Innymi słowy, zakaz zacznie faktycznie obowiązywać.

Nadal pod znakiem zapytania stoi przyszłość CB radia w transporcie ponadnormatywnym. Tam radiotelefony odgrywają szczególną rolę, pozwalając na komunikację między kierowcą ciężarówki oraz pilotem. Dlatego też, jak podało dzisiaj niemieckie stowarzyszenie przewoźników BGL, rozmowy w tej sprawie nadal trwają. Temat omawiany jest z federalnym ministerstwem transportu i może skutkować ogłoszeniem kolejnego okresu przejściowego lub też stworzeniem specjalnego wyjątku dla transportów ponadnormatywnych.

Na koniec dodam, że istnieją pewne alternatywy dla ręcznych mikrofonów, ale są one dalekie od doskonałości. Pisałem o nich w tekście z września 2020 roku: Niemieckie mandaty za CB radio – mikrofon na Bluetooth, funkcja VOX lub 200 euro kary