Mandat za przeładowanie „busa” wzrósł do 3000 złotych – GITD potwierdziło nowe kary

5 stycznia pojawił się artykuł zatytułowany: Na „busach” bez zmian: 500 złotych mandatu za 3-tonowe przeładowanie Iveco Daily. Zwracałem tam uwagę, że pomimo zmiany taryfikatora, rażące przeładowanie samochodu skończyło się świetnie znanym, niezbyt wysokim mandatem.

Szybko pojawiły się też kolejne przykłady. Wczorajszy komunikat WITD Poznań, zatytułowany „Wagowa ofensywa w Granowie” (znajdziecie go tutaj) również mówi o standardowych, 500-złotowych mandatach nałożonych za około 2-tonowe przeładowania. Dwa samochody ważyły tam 5,4 oraz 6,1 tony, podczas gdy ich dopuszczalna masa całkowita wskazywała 3,5 tony.

Jak się jednak okazuje, 500 złotych wcale nie jest już maksymalną kwotą. Choć tabela nowego taryfikatora nie wskazała tego w sposób dosłowny, a w publikacjach dla mediów zupełnie ten temat pominięto, kwota mandatu dla kierowcy za przekroczenie DMC również wzrosła, i to aż sześciokrotnie. Zapytałem o to w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego, a oto potwierdzenie, które dzisiaj oficjalnie otrzymałem:


Mandat karny za przekroczenie DMC pojazdu nakładany jest na podstawie art. 97 Kodeksu wykroczeń w zw. z art. 61 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 450 z późn. zm.), zgodnie z którym ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu.

Natomiast sam art. 97 Kodeksu wykroczeń (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2008 z późn. zm.) wskazuje, że uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

Tym samym mandat karny za przekroczenie DMC pojazdu może być nałożony w wysokości do 3000 zł.


Pozostaje pytanie dlaczego w komunikatach pojawiają się stare stawki mandatów. Być może inspektorzy stosują na razie „taryfę ulgową”, 3-tysięczny mandat szykując dopiero na wypadek spotkania prawdziwego rekordzisty, z jakimś 10-tonowym wynikiem. A może to po prostu okres przejściowy i wkrótce zaczną się sypać sześciokrotnie wyższe kary.

Na koniec jeszcze przypomnę, że w maju bieżącego roku mają pojawić się nowe kary za przeładowywanie lekkich pojazdów, tym razem nakładane na właścicieli firm, a nie tylko na kierowców. Będą to zasady tylko dla transportu międzynarodowego, związane z Pakietem Mobilności i rozszerzeniem licencji przewozowych na pojazdy o DMC między 2,5 a 3,5 tony. Więcej na ten temat: Nowe kary dla przeładowanych „busów” – 2000 zł już za 4,2 tony na międzynarodówce