MAN z autopilotem będzie jeździł po terminalu intermodalnym – nowy projekt w Niemczech

Jazda po terenie terminalna intermodalnego ma odbywać się na autopilocie. Dzięki temu kierowców oraz ciężarówki da się podobno wykorzystać w bardziej efektywny sposób. A jak będzie to wyglądało w praktyce? To zostanie teraz sprawdzane pod hasłem „ANITA”.

„ANITA”, czyli „Autonomous Innovation in Terminal Operations” (Autonomiczna Innowacja w Operacjach Terminalowych), to test z udziałem ciężarówki marki MAN. Zautomatyzowany TGX ma jeździć na terenie terminala intermodalnego DUSS w mieście Ulm na południu Niemiec. Ciężarówka zajmie się tam przestawianiem kontenerów, a za kierowanie będzie odpowiadał komputer.

Projekt rozpoczął się na początku lipca, potrwa 39 miesięcy i otrzymał 5,5 miliona euro niemieckiego, rządowego dofinansowania. W chwili obecnej trwa przygotowywanie cyfrowej infrastruktury, dzięki której ciężarówka odnajdzie się na terenie terminala. Wiadomo też, że w kabinie MAN-a będzie znajdował się człowiek, obserwując przebieg testów i awaryjnie mogąc przejąć kontrolę nad pojazdem.

A na koniec jeszcze dodam, że podobny projekt Niemcy przygotowują także w Hamburgu. Tam już za kilka miesięcy zautomatyzowane ciężarówki z kontenerami będą jeździły zarówno po terminalu, jak i po autostradzie. Więcej na ten temat: Kontenery z Hamburga na autopilocie – MAN przełożył swoje testy o pół roku