MAN-y ciężkich ładunków się nie boją, czyli specjalistyczny TGX i poczciwy F2000 w komunikacie ITD

witd_radom_gabaryty_man_5

Firma MAN po raz kolejny mogła udowodnić, że jej produkty idealnie odnajdują się w transporcie bardzo ciężkich ładunków. I nie ważne czy mówimy tutaj o nowym modelu specjalnie TGX przystosowanym do pracy z „gabarytami”, czy o poczciwym F2000, który nawinął na swoje koła już zapewne ze dwa miliony kilometrów – lew na masce i wielotonowy ładunek to w transporcie od lat po prostu stałe połączenie. A wszystko to można zobaczyć w komunikacie przygotowanym przez „krokodyli” z WITD Radom.

W nocy z 15/16.06.2015 r. inspektorzy ITD z Radomia przeprowadzili kontrole masy, nacisków osi i wymiarów pojazdów przy użyciu przyrządów pomiarowych.

W trakcie patrolu dynamicznego drogi ekspresowej S7 przeprowadzono 2 kontrole pojazdów ciężarowych w wyniku których wszczęto 3 postępowania administracyjne wobec podmiotów odpowiedzialnych za powstanie naruszeń z zakresu ustawy Prawo o ruchu drogowym zagrożone karą 30000 zł na przewoźników oraz 15000 dla załadowcy.

Podczas kontroli w pojeździe przewożącym zbiorniki żelbetonowe, w trakcie pomiaru rzeczywistych nacisków na oś po odjęciu możliwych błędów, stwierdzono na osi podwójnej napędowej 22,7 t., przekroczenie dopuszczalnego nacisku o 3,7 t., pierwsza oś pojedyncza nienapędowa przyczepy wyniosła 14,1 t., przekraczając dopuszczalny nacisk o 4,1 t. oraz druga pojedyncza oś nienapędowa przyczepy wynosiła 12,6 t. przekraczając dopuszczalny nacisk o 2,6 t.. W wyniku pomiaru osi uzyskano wynik rzeczywistej masy całkowitej 57,6 t., przekroczenie o 15,6 t.. W wyniku pomiaru wymiarów zewnętrznych pojazdu wraz z ładunkiem, po odjęciu możliwych błędów, stwierdzono rzeczywistą długość zespołu pojazdów 19,40 m przekroczenie długości o 0,65 m.

W trakcie kontroli drugiego z kontrolowanych pojazdów przewożącego konstrukcje stalową, stwierdzono przekroczenie nacisku osi podwójnej napędowej pojazdu o 1,8 t., oraz przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej o 9,8t.. W wyniku pomiaru wymiarów zewnętrznych pojazdu wraz z ładunkiem, po odjęciu możliwych błędów, stwierdzono rzeczywistą wysokość 4,3 m, rzeczywistą długość zespołu pojazdów – 23, 1 m, rzeczywistą szerokość 2,74 m

Ponadto wszczęto 1 postępowanie administracyjne zgodnie z UTD zagrożone karą 1000 zł.

witd_radom_gabaryty_man_1