MAN TGS jako terenowa wywrotka 8×8 bez lusterek – kolejny przykład OptiView

Fot. NT Last og Buss AS
Fot. NT Last og Buss AS

W nawiązaniu do tekstu:

MAN TGX z systemem OptiView – co widać na ekranach zastępujących wszystkie lustra

Dostawy zmodernizowanych ciężarówek marki MAN trwają już w całej Europie. Wśród nich pojawiają się też silnie specjalistyczne konfiguracje, jak na przykład pojazd widoczny na powyższym zdjęciu. Jest to zupełnie pierwszy MAN z nowym systemem OptiView, który trafił do odbiorcy z Norwegii, a przy tym pojazd o dwóch różnych obliczach.

Z jednej strony, firma Brødrene Verstad skonfigurował sobie pojazd do pracy w trudnych warunkach. Model TGS 41.510 otrzymał stały napęd 8×8, zawieszenie wyłącznie na resorach, skrzynię rozdzielczą z reduktorem, blokady wszystkich dyferencjałów oraz tylnozsypową zabudowę szwedzkiej marki Zetterberg. Z takim wyposażeniem ciężarówka trafi do pracy w transporcie budowlanym i będzie można ją spotkać także przy zleceniach z przyczepą.

Jednocześnie nadal jest to samochód, który stanowi popis najnowszych technologii. Już sam za siebie mówi wspomniany pakiet OptiView, a więc zestaw kamer zastępujący wszystkie lusterka, współpracujący z aż trzema wyświetlaczami. Jak stwierdził w mediach kierowca samochodu, mający już 30-letnie doświadczenie, takie rozwiązanie wymaga przyzwyczajenia, ale faktycznie wyeliminowało z kabiny wszystkie „martwe pola”.

Ponadto wszystkie wskaźniki zostały zastąpione ekranem, a na desce rozdzielczej czeka 12-calowa stacja multimedialna. Wszystkie reflektory, zarówno te fabryczne, jak i dodatkowe, działają w technologii LED, a biegi zmieniają się w sposób zautomatyzowany, dysponując przy tym trybem off-road. Kabina to natomiast wariant wysoki wariant sypialny, dysponujący między innymi automatyczną klimatyzacją i komfortowym fotelem kierowcy.

Dodam, że udoskonalone MAN-y zostały zaprezentowane dokładnie rok temu, na liście opcji mając nie tylko system OptiView, ale też autostradowego autopilota CruiseAssist, czy aktywny system pilnowania pasa ruchu Collision Avoidance Assistant. Początkowo spodziewano się, że dostawy takich pojazdów wystartują na początku bieżącego roku i tak też miało być z omawianą wywrotką. Światowy niedobór podzespołów opóźnił jednak produkcję do końca wiosny i dopiero ostatnio zaczęły pojawiać się takie oto doniesienia: MAN-y TGX z kamerami zamiast lusterek już u klientów – OptiView rusza do pracy oraz Pierwszy w Polsce MAN z kamerami OptiView – TGS w wyjątkowo bogatej wersji