MAN TGS 37.440 do pracy przy wywozie odpadów ściekowych podlegających pod przepisy ADR

man_tgs_wywoz_oczyszczanie_sciekow_adr_1

Uniwersalna zabudowa do płynnych lub sypkich nieczystości podlegających pod przepisy ADR to konstrukcja, której chyba jeszcze na 40ton.net nie było. Dlatego też chciałbym dzisiaj taki pojazd krótko zaprezentować, na przykładzie swoją drogą wyjątkowo przyjemnego dla oka MAN-a z firmy ADJ Milieutechniek. Jest to model TGS 37.440 Euro 6 wyróżniający się nie tylko polakierowaniem pod kolor kabiny wszelkich możliwych elementów nadwozia oraz układem podwozia 8×2 z aż trzema osiami skrętnymi, lecz także właśnie bardzo interesującą zabudową.

Czerwona ciężarówka po pierwsze jest ogromnym, jeżdżącym odkurzaczem, który może wciągać zarówno piasek, czy grunt, lecz także takie substancje jak na przykład tłuszcze, paliwa, czy chemikalia, do czego uprawnia zgodność całej konstrukcji z przepisami ADR. Do tego pojazd może pracować przy klasycznym oczyszczaniu układów kanalizacyjnych oraz sieci wodociągowych w przypadku dostania się do nich niebezpiecznych substancji, a w razie potrzeby możliwe jest też oczyszczenie umieszczonych pod powierzchnią ziemi zbiorników. Takie połączenie funkcjonalności ma czynić samochód kompletną konstrukcją do pracy na terenie na przykład rozbudowanych zakładów produkcyjnych, których działanie wiąże się właśnie z produkcją niebezpiecznych odpadów. Pracy tej sprzyjać mają także trzy skrętne osie, dzięki którym MAN zdoła zapuścić się w nawet najbardziej niedostępne zakątki zakładu, a także po prostu coraz ostrzejsze normy ekologiczne, w związku z którymi zakłady produkcyjne niejako skazane są na wykorzystywanie takich specjalistycznych konstrukcji do pracy z nieczystościami.

man_tgs_wywoz_oczyszczanie_sciekow_adr_2

Wszystko bazuje tutaj oczywiście na przystawce mocy, a konkretnie przystawce, której napęd można włączyć i wyłączyć na odległość. Napędza on dwie pompy wysokociśnieniowe, które mają parametry odpowiednio 330 l/min. przy 170 barach oraz 50 l/min. przy 160 barach. Ta większa sprawdza się przy oczyszczaniu na przykład kanalizacji, zaś mniejsza odpowiada za wewnętrzne oczyszczanie zabudowy pojazdu, z jej przewodami i hydraulicznym zaworem końcowym na czele. Do tego dochodzi jeszcze zdalnie sterowany silnik pompy o pierścieniu cieczowym, wydajności 3500 m3 na godzinę i efektywności wciągania na poziomie do 98 proc. Jeśli zaś chodzi o substancje wciągane lub pompowane przez pojazd to trafiają one do wykonanego ze stali nierdzewnej zbiornika na odpady ściekowe o pojemności 14 m3 lub też dwóch zbiorników na czystą wodę o pojemności 3 m3 każdy. A ile to wszystko waży? Według dowodu rejestracyjnego ciężarówka z zabudową to niecałe 21 ton.

Zdjęcia: ADJ Milieutechniek, ROSIERVANDENBOSCH