MAN TGE 5.180 z automatyczną skrzynią biegów jako zupełnie nowa propozycja pod karetki pogotowia

W wielu krajach ciężarówki marki MAN są wyjątkowo popularną bazą pod samochody strażackie. Teraz natomiast MAN może wejść na kolejny ratowniczy rynek, jakim są podwozia pod karetki pogotowia. Jest to oczywiście zasługa modelu TGE, który od niedawna znajduje się w niemieckiej ofercie.

By pochwalić się tymi nowymi możliwościami, MAN po raz pierwszy pojawi się na renomowanych, niemieckich targach pojazdów ratowniczych RETTmobil. Swoją oficjalną premierę będzie tam miał właśnie model TGE w wersji dla pogotowi ratunkowych.

Będzie to MAN TGE 5.180 zabudowany przez firmę WAS i wbrew oznaczeniu wyposażony w pojedyncze tylne koła. Taka konfiguracja jest typowa dla Niemiec, gdzie karetki zwykle mają ponad 3,5 tony DMC, lecz nie otrzymują przy tym „bliźniaków”.

Uwagę zwraca też fakt, że ratowniczy samochód otrzymał 8-biegową, automatyczną skrzynię biegów. W połączeniu z podwójnie uturbionym, 177-konnym silnikiem 2.0 TDI, powinno to zapewniać bardzo dobrą elastyczność, a przy okazji ułatwi kierowcy wykonywanie pracy.

Z drugiej strony, MAN zachwala też wyposażenie, które w karetce na raczej niewiele się przyda, a wręcz może przeszkadzać. Opisywany samochód ma mieć bowiem na pokładzie tempomat automatycznie utrzymujący bezpieczną odległość od poprzedzających pojazdów, a także system automatycznego skręcania przy najechaniu na linię bez kierunkowskazu.