MAN, Scania, Volkswagen oraz RIO pod wspólną nazwą Traton – symboliczna zmiana w Volkswagenie

Powyżej: globalna reklama Traton Group

Koncern Volkswagen postanowił podkreślić odrębność i niezależność swojej ciężarowo-autobusowej części. W tym celu stworzono zupełnie nową markę Traton Group, zrzeszającą firmy MAN, Scania, RIO oraz Volkswagen Caminhões e Ônibus.

Dotychczas wymienione firmy tworzyły spółkę o nazwie Volkswagen Truck & Bus. Uznano jednak, że należy podkreślić ich niezależność oraz po prostu odrębny charakter. Dlatego też Volkswagen Truck & Bus zmienia nazwę na Traton i może wkrótce zadebiutować pod nią na giełdzie papierów wartościowych.

Poniżej: urządzenie marki RIO, seryjne w każdym nowym MAN-ie

Skąd nazwa Traton? Tłumaczenie brzmi aż do bólu korporacyjnie. Początkowe „tra” podchodzi od słów transformacja, tradycja oraz transporton. „ton” odwołuje się do tonażu, a więc transportu ładunków, natomiast „on” podkreśla, że spółka jest zawsze aktywna.

Jak już wspomniałem, w skład Tratonu wchodzą cztery marki. Scanii oraz MAN-a raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. RIO to firma z branży nowoczesnych technologii, odpowiedzialna za systemy telematyczne, czy łączność między pojazdami. Volkswagen Caminhões e Ônibus to natomiast producent z Brazylii, wytwarzający najcięższe i największe Volkswageny na rynek Ameryki Południowej.