MAN oraz Scania mają poszerzyć współpracę – obie marki wspólnie stworzą ciężki samochód dostawczy

scania_volkswagen_man

Samochody ciężarowe marki MAN oraz Scania mają ze sobą naprawdę niewiele wspólnego. Nie zmienia to jednak faktu, że od kilku lat obie firmy mają tego samego właściciela, którym jest grupa Volkswagen. Czy brak podobieństw między Scanią a MAN-em oznacza więc, że Volkswagen nie ma najmniejszego zamiaru korzystać z faktu posiadania dwóch firm z tej samej branży? Oczywiście nie. Volkswagen chętnie oszczędza na tej sytuacji, lecz jednocześnie stara się nie przyciągać do tego uwagi.

Według niemieckich mediów, koncern zaoszczędził w ten sposób już nawet 200 milionów euro, na przykład zamawiając w większej ilości podzespoły, które trafiły później do pojazdów obu marek. Mowa tutaj jednak tylko o podzespołach od podwykonawców. Jeśli natomiast chodzi o samodzielne opracowanie i produkcję części, które trafiłyby później zarówno do MAN-a, jak i do Scanii, Volkswagen potrzebuje do tego jeszcze kilka lat na przygotowania.

Zarząd Volkswagena ma jednak świetny pomysł na wykorzystanie niemiecko-szwedzkiego potencjału również i teraz. Scania oraz MAN mają w najbliższym czasie połączyć siły przy konstruowaniu nowego samochodu o DMC od 3,5 do 6,5 tony. Pojazd miałby być konkurentem na przykład Iveco Daily lub najcięższych wariantów Mercedesa Sprintera. Żadne szczegóły na temat nowego projektu nie są jednak na razie znane, podobnie jak marka, pod którą auto miałoby być sprzedawane.

źródło: truckjournalist.nl