MAN kończy produkcję przestarzałego modelu CLA – budżetowy model nie pasował do wizerunku firmy

Choć MAN CLA do złudzenia przypominał dawny model L2000, produkcja tej ciężarówki rozpoczęła się w 2007 roku. Produkcją CLA ulokowano w Indiach i miał to być pojazd dedykowany głównie dla krajów rozwijających się. Stąd też przestarzała kabina, proste i konstrukcyjnie podwozia oraz silniki zgodne z normami emisji spalin Euro 3.

Teoretycznie popyt na takie pojazdy zapowiadał się ogromny. Wystarczy spojrzeć na to, jakie są potrzeby transportowe w Indiach, czy w krajach afrykańskich. Ponadto CLA było samochodem bardzo tanim, pozwalając Niemcom zaistnieć na rynkach, na których nowy TGX jest szczytem marzeń. A jednak, MAN właśnie podjął decyzję o całkowitym wycofaniu modelu CLA z produkcji.

Powód? Według oficjalnego komentarza firmy, rezygnacja z budżetowego modelu pozwoli skupić się na ważniejszych projektach. MAN chce zajmować się pojazdami nowoczesnymi, zaawansowanymi technicznymi i przy okazji też kosztownymi. Wytwarzanie przestarzałego CLA nijak zaś do tego nie pasowało.

Wraz z rezygnacją z modelu CLA, MAN zupełnie sprzedał swoją fabrykę w Indiach. Przejęła ją lokalna firma Force Motors, wytwarzająca maszyny rolnicze, auta dostawcze i autobusy. Najsłynniejszym produktem Force są zaś zmodyfikowane Mercedesy „Kaczki”, szerzej opisywane przeze mnie tutaj i widoczne na poniższym zdjęciu.

Swoją drogą, myliłem się co do poniższego artykułu:

Co raczej nie zmieni się w 2018 roku – ciężarówki znane już od wielu lat i nadal pozostające z produkcji