MAN eTGM oraz eTGS ma mieć aż 3500 Nm i do 200 km zasięgu – zapowiedź elektrycznych ciężarówek

elektryczne_ciezarowki_man_3

W nawiązaniu do tekstu:

Elektryczne MAN-y jeszcze w tym roku trafią do dziewięciu firm i rozpoczną pracę na terenie Austrii

MAN już jakiś czas temu zapowiedział premierę całej gamy elektrycznych ciężarówek. Pojazdy te mają trafić do masowej produkcji w 2021 roku, natomiast już w najbliższych miesiącach rozpoczną się ich testy. Co natomiast konkretnie zaoferują elektryczne MAN-y? Właśnie o tym przeczytacie poniżej.

Bawarski producent opublikował zdjęcia oraz podstawowe dane techniczne dotyczące dwóch pojazdów – podwozia pod zabudowę MAN eTGM oraz ciągnika siodłowego MAN eTGS. I tak okazuje się, że w obu pojazdach silniki elektryczne wygenerują maksymalnie 350 kW (476 KM). Do tego dojdzie też 3500 Nm maksymalnego momentu obrotowego, dostępnego już od początku przyśpieszania. Wartość to oczywiście ogromna, jako że podobny moment obrotowy generują dzisiaj 700-konne diesle. A co to oznacza w praktyce? Elektryczne MAN-y będą samochodami po prostu bardzo dynamicznymi.

Gorzej wygląda kwestia zasięgu. 26-tonowa „solówka” eTGM ma mieścić pod podwoziem aż 12 akumulatorów, które pozwolą przejechać na jednym ładowaniu 200 kilometrów. Krótszy eTGS dostanie natomiast tylko 8 akumulatorów, w parze z miejską naczepą przejeżdżając jakieś 130 kilometrów. Można więc powiedzieć, że elektryczne MAN-y będą pojazdami tylko i wyłącznie miejskimi, mogącymi pracować na przykład w śródmiejskiej dystrybucji.

elektryczne_ciezarowki_man_2 elektryczne_ciezarowki_man_1