MAN dostarczył setną ciężarówkę Euro 6 z 50-tonowym podwoziem 10×8 – to wyjątkowo zwrotny pojazd

Ciężarówki o układzie osi 10×8 to samochody silnie specjalistyczne i po prostu bardzo rzadko spotykane. Jubileusz ogłoszony przez firmę MAN może więc robić wrażenie.

MAN TGS widoczny na powyższym zdjęciu to dokładnie setna ciężarówka tego typu, którą MAN dostarczył klientowi od momentu wprowadzenia normy emisji spalin Euro 6. Samochód ten nosi oznaczenie TGS 50.500 10×8 WSA, oferując 50-tonowe DMC oraz 500-konny silnik o pojemności 12,6 litra. Jest to wersja dedykowana typowo na rynek holenderski, w związku z obowiązującymi w tym kraju przepisami.

Trzeba tutaj zaznaczyć, że wariant 10×8 WSA nie jest dziełem samego MAN-a. Wszystkie te samochody wyjeżdżają bowiem z fabryki w wersji 8×8, a następnie MAN zleca przebudowę podwozia certyfikowanemu partnerowi. Mowa tutaj o firmie Wierda Vehicle Engineering.

W ramach tego przygotowania, samochód otrzymuje dodatkową, 10-tonową oś. Jest ona montowana mniej więcej na środku podwozia i wyposaża się ją w układ skrętu oraz podnoszenia. Przebudowa obejmuje też dołożenie pneumatycznego zawieszenia, a także układu skrętu na osi ostatniej. Dzięki temu cały MAN ma więc cztery skrętne osie, będąc pojazdem wyjątkowo zwrotnym. Ponadto uwagę zwraca fakt rozsunięcia osi, utrzymując między nimi 180 centymetrów odstępu. Zabieg ten jest wymagany przez holenderskie przepisy, by pięcioosiowa ciężarówka mogła zostać zarejestrowana na aż 50 ton DMC.

Opisywany, setny egzemplarz został dostarczony do firmy Westdijk Transport. Jest to pierwsza z dwóch tego typu ciężarówek, na jakie zdecydował się ten przewoźnik.