Mamy polskiego mistrza The Drivers’ Fuel Challenge 2014, czyli jak spalić 19 l/100 km nowym Volvem FH

volvo_drivers_fuel_challenge_2014_polski_final_4

Zakończyły się polskie eliminacje Mistrzostw Kierowców w Jeździe Ekonomicznej – The Drivers’ Fuel Challenge. W sobotę, 7 czerwca, w polskim finale konkursu rozegranym na lotnisku w Kamieniu Śląskim, pierwsze miejsce zajął Paweł Ozimek z firmy Epo-Trans Logistic S.A.

Tegoroczny konkurs The Drivers’ Fuel Challenge to globalna inicjatywa Volvo Trucks, do której na różnych kontynentach zaproszono wszystkich kierowców zawodowych, niezależnie od marki samochodu ciężarowego, jakim jeżdżą oni na co dzień. W ramach zmagań profesjonaliści rywalizują ze sobą w jeździe ekonomicznej, osiągając możliwie niskie wyniki spalania w ograniczonych czasem przejazdach.

Do polskich eliminacji, które trwały przez 6 tygodni, od połowy kwietnia do końca maja br, zarejestrowało się 886 kierowców. W 22 lokalizacjach walczyli oni o awans do polskiego finału, który rozegrano właśnie w minioną sobotę w Kamieniu Śląskim. Wykorzystano w nim dwa zestawy konkursowe składające się z ciągników siodłowych Volvo FH500 ze skrzyniami biegów I-Shift oraz dwóch identycznych naczep Krone. Oba zestawy stały na oponach Michelin X-Line Energy, a także były obciążone do 35 ton.

Kierowcy pokonywali jednakową dla wszystkich trasę konkursową o długości ok. 13,5 km, starając się spalić przy tym jak najmniej paliwa, a jednocześnie zmieścić w 21-minutowym limicie czasowym. Na trasę składały się przede wszystkim dwie bardzo długie proste, cztery szerokie łuki, jedna szykana, a także strefa ograniczenia prędkości do 30 km/h. Pomiaru zużycia paliwa dokonywano każdorazowo przy pomocy fabrycznego systemu zarządzania flotą Dynafleet, zaś czasu pilnował certyfikowany miernik.

Najlepszy w tym wszystkim okazał się Paweł Ozimek, reprezentujący firmę Epo-Trans Logistic S.A., który w rundzie finałowej osiągnął najlepszy wynik: zużycie paliwa na poziomie 19,85 l/100 km oraz czas przejazdu 20 minut i 35 sekundy. Przypomnijmy, że pan Paweł ma już za sobą triumf z 2012 roku, kiedy pokonał nie tylko wszystkich Polaków, lecz także konkurentów z całego regionu, wygrywając finał w Czechach.

Teraz natomiast pan Ozimek zawalczy z kolegami z innych krajów w Bratysławie, gdzie pod koniec sierpnia odbędzie się finał Rynku Europy Środkowo-Wschodniej Volvo Trucks. Zawalczy on wówczas o samochód osobowy Volvo S60, voucher Volvo o wartości 10.000 EUR dla firmy Epo-Trans, a przede wszystkim o awans do finału światowego w Goeteborgu we wrześniu.

volvo_drivers_fuel_challenge_2014_polski_final_1 volvo_drivers_fuel_challenge_2014_polski_final_2 volvo_drivers_fuel_challenge_2014_polski_final_3

Zwycięzcy Polskiego Finału The Drivers’ Fuel Challenge i ich wyniki:

1. miejsce: Paweł Ozimek, Epo-Trans Logistic S.A.; zużycie paliwa: 19,85/100 km, czas: 20,35
2. miejsce: Marek Gruchała, FHU Romi; zużycie paliwa: 21,19 l/100 km, czas: 20,42
3. miejsce: Mateusz Bagiński, Transport Ciężarowy Ryszard Bagiński; zużycie paliwa: 21,93 l/100 km, czas: 20,32
4. miejsce: Marcin Polaszyk, Transport Krajowy i Międzynarodowy Józef Polaszyk; zużycie paliwa: 22,37 l/100 km, czas: 19,23

Źródło: Volvo Trucks