Powyżej: jeden z nieoznakowanych DAF-ów
Kontrole z udziałem policyjnego ciągnika kojarzą się przede wszystkim z mandatami dla kierowców zawodowych. W końcu główny zamysł był tutaj taki, by wysoko siedzący policjanci mogli zajrzeć do wnętrza innych ciężarówek. W tym artykule przyjrzymy się jednak zupełnie innej stronie tego typu działań. Będzie to przykład na to, jakie zachowania kierowców aut osobowych można wypatrzeć z pokładu wyprzedzającego ich ciągnika.
Ten ciągnik to DAF CF Euro 6 Space Cab, należący do brytyjskiej policji, regularnie przerzucany między jednostkami z całego kraju i służący przede wszystkim do patrolowania autostrad. Jedna z ostatnich akcji tego typu miała miejsce na trasie M40, w hrabstwie Warwickshire, w środkowej Anglii, gdzie jeżdżący ciężarówką funkcjonariusze nagrali łącznie 63 wykroczenia. Dwa z nich były na tyle poważne, że postanowiono opublikować je w sieci.
Makijaż w czasie jazdy:
W pierwszym przypadku widzimy Nissana Micrę, który porusza się prawym pasem autostrady, tuż przed samochodem ciężarowym (widocznym w szerokokątnym lusterku radiowozu). Jadąca nim kobieta okazuje się wykonywać makijaż, spoglądając głównie w rozkładane lusterko i mając przez to problemy z utrzymaniem prostego toru jazdy. Znajdujący się obok ciągnik ewidentnie nie przyciąga jej uwagi i nawet po usłyszeniu pneumatycznego sygnału kierująca nie wykazuje żadnej reakcji.
Na drugim przykładzie pojawia się Audi A3, również jadące prawym pasem, tuż przed ciężarówką (ponownie widoczną w szerokokątnym lusterku DAF-a). Kobieta kierująca tym samochodem okazuje się trzymać obie dłonie na smartfonie, najprawdopodobniej przeglądając wiadomości, a w momencie sięga też do laptopa i zaczyna go obsługiwać. Dopiero po usłyszeniu sygnału pneumatycznego z ciężarówki odkłada urządzenia i zaczyna orientować się w otoczeniu.
Laptop i telefon:
W obu przypadkach załoga ciężarówki skorzystała z pomocy mniejszego radiowozu, jadącego w pewnej odległości. Zatrzymał on wskazane przez radio samochody i wystawił kierującym mandaty. A przy okazji brytyjska policja dokonała też pewnego podsumowania. Według niego, od 2015 roku, gdy do użytku wdrożono pierwsze nieoznakowane ciągniki, omawiane patrole pozwoliły wystawić 11 965 kar za korzystanie z urządzeń elektronicznych w czasie jazdy. Jeszcze więcej, bo ponad 13 tys. mandatów, dotyczyło jazdy bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.
Więcej o tego typu kontrolach możecie przeczytać z starszych artykułach, między innymi tutaj: Nieoznakowany ciągnik jako pełnoprawny radiowóz – kolizja, korytarz życia i kontrole
Policjant w trakcie przykładowego patrolu: