„Majówka” 2021 i zakazy ruchu ciężarówek – Polska, dwa landy, Czechy i Słowacja

Czekałem z tą publikacją do ostatniej chwili, bo od czasu wybuchu pandemii takie rzeczy zmieniają się nawet w ostatniej chwili. Dla przykładu, najnowsza wersja niemieckiej listy ze zwolnieniami została opublikowana przez BAG ledwie przedwczoraj. Teraz jednak wszystko wydaje się już pewne, więc mogę zamieścić potwierdzenie.

Niemcy

Według komunikatu BAG, w większości Niemiec niedzielne i świąteczne zakazy powyżej 7,5 tony pozostają zawieszone. Przejedziemy tam więc zarówno w sobotę (1 maja), jak i w niedzielę (2 maja). Dwa landy – Bayern oraz Thüringen – utrzymały jednak charakterystyczny dla siebie zapis, według którego dopuszczają tylko „niezbędne przejazdy” („nur notwendige Fahrten”). Część landów ma też ograniczenia dla transportu ponadnormatywnego.

Oficjalne potwierdzenie, a także listę landów z ograniczeniami dla transportu ponadnormatywnego, znajdziecie na stronie BAG, pod tym linkiem.

Polska

W Polsce zakazy powyżej 12 ton będą jak najbardziej będą obowiązywały, w swoim standardowym, „majówkowym” harmonogramie. Możecie go zobaczyć poniżej:

30 kwietnia (dzisiaj piątek) – od godz. 18:00 do godz. 22:00, 
1 maja (sobota) – od godz. 8:00 do godz. 22:00, 
2 maja (niedziela) – od godz. 18:00 do godz. 22:00, 
3 maja (poniedziałek) – od godz. 8:00 do godz. 22:00.

Czechy i Słowacja

Jeśli chodzi o inne otaczające nas kraje, to w sobotę, 1 maja – w związku ze Świętem Pracy – zakazy powyżej 7,5 tony będą utrzymywały się w Czechach oraz na Słowacji. Wyznaczono je na godziny od 13 do 22 (Czechy) oraz od północy do 22 (Słowacja).

Zarówno Czechy, jak i Słowacja, mają też standardowe zakazy niedziele, w tych samych godzinach. Za to 3 maja, w poniedziałek, święto obchodzą wyłącznie Polacy i ruch u naszych sąsiadów będzie odbywał się bez przeszkód.

Mapa niemieckich landów: