Dwa magnesy, jedna cudza karta i jeden wyłącznik – efekt 40 minut kontroli w nocy z piątku na sobotę

Piątkowe powroty do kraju znowu wystąpiły w komunikacie ITD. Wystarczyło czterdzieści minut kontroli w okolicach Legnicy, by zatrzymać czterech kierowców manipulujących czas pracy. Dwóch z nich korzystało z magnesu, trzeci jechał na cudzej karcie, a czwarty zrobił użytek z wyłącznika.

Wszystko to wpisuje się w propozycję zmian przepisów z ubiegłego tygodnia. Zgodnie z nią, kierowcy wracając z trasy do domu mogliby wydłużyć czas jazdy o dodatkowe dwie godziny. Więcej na ten temat tutaj.

A oto komunikat WITD Wrocław:

Dolnośląscy inspektorzy Transportu Drogowego w ciągu zaledwie 40 minut zatrzymali do kontroli 4 ciągniki siodłowe z naczepami, których kierowcy ukrywali swój rzeczywisty czas pracy

W nocy dnia 8 czerwca 2018 r. dwóch inspektorów z WITD we Wrocławiu, prowadziło działania kontrolne na terenie powiatu legnickiego. W wyniku podjętych czynności kontrolnych zatrzymano 4 czterdziestotonowe zestawy pojazdów, których kierowcy zamiast jazdy rejestrowali, niezgodnie ze stanem faktycznym, okresy odpoczynku. W dwóch przypadkach kierujący korzystali z magnesów zakłócając prawidłową pracę urządzenia rejestrującego, w kolejnym  kierowca jechał na karcie syna przedsiębiorcy.

W ostatnim czwartym zestawie ujawniono zainstalowane dodatkowe urządzenie służące do manipulacji tachografem. Zastosowane urządzenie było skonstruowane tak, aby nie można go było ujawnić oraz nie pozostawiało śladów działania. Umożliwiało dokonywanie manipulacji na urządzeniu rejestrującym, w którym zastosowano najnowocześniejsze zabezpieczania przed jakąkolwiek ingerencją w jego pracę.