Magnes na patyku w komunikacie WITD Rzeszów – wygodny sposób na pauzę w czasie jazdy

Komunikaty ITD powoli ożywają po świąteczno-noworocznej przerwie. Jednym z pierwszych tego typu tekstów na rok 2019 jest historia pewnego patyka. Z niepozornego fragmentu zieleni awansował on na pozycję pomocnika kierowcy-właściciela. Patyk został umocowany taśmą izolacyjną do magnesu i dzięki temu umożliwiał łatwe, szybkie i wygodne „uśpienie” tachografu.

Oto komunikat WITD Rzeszów:

Nowy rok, nowe wyzwania ale niestety stare i nie koniecznie dobre przyzwyczajenia. Niektórym wydaje się nawet, że są w stanie przysłowiowym kijem (a będąc precyzyjnym raczej patykiem) Wisłę zawrócić i postępują w myśl zasady: hulaj duszo, piekła nie ma. Oczywiście sztuka ta skazana jest na niepowodzenie już na starcie, choć z całą pewnością przynajmniej przez chwilę daje złudne poczucie zadowolenia i osiągniętych pseudo korzyści. Wszystko do czasu a raczej do kontroli. Przekonał się o tym przedsiębiorca osobiście wykonujący przewóz a zatrzymany i poddany kontroli przez podkarpackich krokodylków.

W piątek 11 stycznia 2019 r. Inspektorzy z WITD w Rzeszowie prowadząc czynności kontrolne na drodze krajowej nr 77 w miejscowości Leżajsk, zatrzymali do kontroli pojazd marki Mercedes należący do polskiego przewoźnika, który realizował krajowy przewóz drogowy rzeczy ze Stalowej Woli do Przemyśla. Od samego początku nic nie wskazywało, iż ta konkretna kontrola nie najlepiej zakończy się dla kierowcy, który okazał się jednocześnie przedsiębiorcą. Rutynowe czynności nie wykazały na starcie żadnych nieprawidłowości. Jednak gdy tylko inspektorzy przystąpili do analizy danych cyfrowych zarejestrowanych zarówno na karcie kierowcy jak i w pamięci tachografu szybko okazało się, iż kierowca korzysta z niedozwolonego urządzenia wobec faktu zarejestrowanego odpoczynku w chwili zatrzymania. Przedsiębiorca nie próbował nawet polemizować. Oświadczył, iż używa magnesu od około godziny celem zyskania czasu co umożliwiłoby mu dokonanie kolejnego załadunku bez wykazania przekroczenia obowiązujących norm czasu pracy. Jedyną nowością w całej tej sprawie był sposób umieszczenia magnesu przy czujniku ruchu. Mianowicie chcąc z pewnością zachować „czyste ręce” kierowca posłużył się patykiem, do którego za pomocą taśmy samoprzylepnej przymocował magnes. Tak czy inaczej efekt był taki sam.

Oczywiście niedozwolone urządzenie zostało zatrzymane w celach dowodowych oraz wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone karą łączną w kwocie 12 000 zł.