Mack wprowadzi do produkcji miejskie samochody ciężarowe z elektryczno-turbinowym napędem

mack_lr_smieciarka_usa

Kiedy na początku 2015 roku pisałem o hybrydowym układzie napędowym Wrightspeed, łączącym silnik elektryczny z turbiną gazową, szczerze mówiąc myślałem, że będzie to kolejny niewdrożony do masowej produkcji projekt, o którym za kilka miesięcy nikt nie będzie pamiętał. Aż tu nagle pojawia się niespodzianka – Wrightspeed został zauważony przez koncern Volvo i już wkrótce trafi na drogi za sprawą nowej wersji ciężarówek marki Mack.

Należący do Volvo Mack będzie pierwszym dużym producentem samochodów ciężarowych, który wdroży układ marki Wrightspeed do użytku. Na razie w formie testowej zostanie on dopasowany do pojazdów z serii LR, zaś w przyszłości nie wyklucza się po prostu masowej sprzedaży. Jeśli natomiast chodzi o sam model LR, to jest to ciężarówka mająca typowo miejski charakter i przeznaczona do pracy na przykład przy zbiórce odpadów, gdzie mnóstwo jest postojów oraz zatrzymań. Coś takiego doskonale pasuje do elektryczno-turbinowego napędu, jako że w miejskim użytku okaże się on szczególnie tani w użytku, a przy okazji też ekologiczny. Dlaczego? Sytuacja wygląda bowiem tak, że baterie pojazdu wystarczają na przejechanie bez ładowania jedynie 24 mil, zaś kiedy zaczną się one wyczerpywać, do akcji musi wkroczyć turbina gazowa. Naładuje ona baterie także w czasie jazdy, automatycznie wydłużając zasięg pojazdu, jednocześnie będąc układem bardziej ekologicznym i ekonomicznym niż typowy silnik spalinowy. A ponadto baterie podładują się też dzięki układowi odzyskiwania energii przy hamowaniu, jak ma to miejsce w typowych pojazdach elektrycznych.

A co z osiągami? Mack podkreśla, że cztery silniki elektryczne bez problemu poradzą sobie z 30-tonowym ciężarem, a nawet zapewnią odpowiednią moc, aby podciągnąć pojazd pod 40-stopniowe wzniesienia. I na koniec jeszcze dodam, że z elektryczno-turbinowego napędu, czyli bardzo podobnej konstrukcji, będą korzystały także ciężarówki Nikola One, o których więcej przeczytacie w artykule zatytułowanym Zebrano już 7 tys. przedpłat na elektryczne ciężarówki Nikola One, ładowane turbiną i oferujące 2 tys. KM