Luksemburski zestaw z dwiema przyczepami – przejezdny układ i długość 25,25 metra

Powyżej: prezentowany zestaw podczas manewrowania

W ubiegły weekend opisywałem polski zestaw o długości 23 metrów, który uzyskał pełne dopuszczenie do regularnego ruchu po Niemczech. Dzisiaj obejrzymy natomiast 25-metrową konfigurację z Luksemburga, która rozpoczęła pracę na belgijskich drogach. Będzie to więc kolejny przykład na to, jak dłuższe konfiguracje torują sobie drogę do popularności pomimo sprzeciwu utrzymującego się w wybranych krajach.

Podobnie jak Polska, Luksemburg nie zgadza się na ruch zestawów złożonych z więcej niż dwóch pojazdów, a także nie zezwala na 25,25 metra długości całkowitej. Za to w sąsiedniej Belgii parametry tego typu są już jak najbardziej dopuszczalne, pozwalając też na przejazd w stronę Holandii oraz Niemiec. Dlatego luksemburska firma T.S. Lux pochwaliła się ostatnio ciekawym zestawem, złożonym z trzyosiowej ciężarówki z zabudową oraz aż dwóch przyczep.

Zdjęcia: T.S. Lux

Bazą zestawu jest DAF XG 480, skonfigurowany jako nietypowe podwozie 6×2. Mamy tutaj bowiem podnoszoną oś wleczoną, która nie posiada układu skrętu, a jednocześnie stoi na podwójnym ogumieniu. Z tyłu podpięto natomiast dwie przyczepy centralnoosiowe marki Van Hool, z których pierwsza wyróżnia się dodatkowym sprzęgiem, natomiast druga ma bardzo krótkie., około 6-metrowe nadwozie. Dzięki temu powstał zestaw, który łącznie liczy 25,25 metra, ale pod odpięciu drugiej przyczepy zmieści się w standardowe 18,75 metra. Poza tym cały zestaw okazuje się też przejezdny, w związku z czym wózek widłowy może poruszać się na całej długości ponad 20 metrów, przejeżdżając przy tym po aż dwóch rampach.

Choć cały zestaw porusza się na luksemburskich rejestracjach, w pełnej postaci do Luksemburga wjechać nie może. Legalnie odbędzie się to tylko po odpięciu drugiej przyczepy. Za to po wspomnianej Belgii może jeździć bez większych przeszkód i tam też można spotkać go najczęściej. W tym celu musiał spełnić belgijskie warunki techniczne, które okazują wspólne z holenderskimi, a kierowca musi dysponować stosownym zezwoleniem, wydawanym osobno dla dróg w Walonii (francuskojęzycznej Belgii) oraz Flandrii (niderlandzkojęzycznej Belgii). Maksymalna masa całkowita w obu częściach kraju określona jest na 60 ton.

Oto lista krajów, które obecnie dopuszczają zestawy o długości ponad 20 metrów, składające się z trzech pojazdów: Dania, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Niemcy, Holandia, Belgia, Irlandia, Hiszpania, Portugalia, Czechy, Słowacja.