Do Lublina trafiły nowe Scanie P340 z silnikami na CNG – gazowe ciężarówki będą zbierały odpady

Mnóstwo się ostatnio mówi o ciężarówkach zasilanych gazem ziemnym. W roli głównej występują przede wszystkim pojazdy na LNG, a więc na gaz płynny, zapewniający znacznie większy zasięg. Gdy jednak w grę wchodzi użytek miejski, z powodzeniem można wybrać gaz sprężony, w skrócie znany jako CNG.

Dwie ciężarówki zasilane właśnie CNG odebrało w ostatnich dniach lubelskie przedsiębiorstwo komunalne Kom-Eko. Kolejne pięć egzemplarzy dołączy do tego na początku 2019 roku, a wszystkie omawiane pojazdy to Scanie P340 z 9-litrowymi silnikami oraz zabudowami Ekocel.

Gazowe ciężarówki będą odpowiadały za zbiór odpadów na terenie Lublina oraz okolic. Każda z nich ma być przy tym wyposażona w osiem zbiorników CNG, po 118 dm3 każdy. Będzie to zapas wystarczający, by przez 4-5 dni jeździć po mieście bez potrzeby tankowania.

Ponadto, jak przystało na samochody zasilane gazem ziemny, nowe Scanie mają ekologiczny charakter i mogą uchodzić za pojazdy niskoemisyjne. W porównaniu z dieslami, emitują one mniej CO2 oraz mniej trujących tlenków azotu. A jeśli rząd zakończy proces znoszenia akcyzy na gaz ziemny (omawiany tutaj), ruch nowych pojazdów będzie też wyjątkowo tani.