transfactor3665
Opublikowane 17 Lipiec, 2017

Lotos oraz Orlen twierdzą, że nowa opłata paliwowa wcale nie oznacza pewnego wzrostu cen paliw

cysterna_lotos

W nawiązaniu do tekstu:

Olej napędowy ma podrożeć o co najmniej 20 groszy na litrze, z uwagi na nowy podatek drogowy

Aby dofinansować drogi lokalne oraz budowę “ekspresówek”, rząd zamierza wprowadzić nowy podatek drogowy. Co jednak ciekawe, zarówno PKN Orlen, jak i Grupa Lotos, są przekonane, że nowy podatek może pozostawić ceny paliw na podobnym poziomie. Brzmi to tym bardziej ciekawie, że wspólnie Orlen i Lotos dostarczają na polski rynek aż 95 proc. oleju napędowego.

Jak jednak miałoby to być możliwe? Oba koncerny wytłumaczyły swoje stwierdzenie na łamach “Rzeczpospolitej”, zwracając uwagę na czynniki makroekonomiczne. Mówiąc zaś prostszym językiem, podkreśla się, że ceny paliw zależą przede wszystkim od takich czynników, jak kondycja krajowej gospodarki, przekładające się na to kursy walut, czy też oczywiście światowe ceny ropy. Jeśli więc modernizacja dróg lokalnych znacząco rozrusza polską gospodarkę, na dłuższą metę wprowadzenie nowej opłaty drogowej będzie dla nas korzystne.

Czy natomiast możliwym jest, żeby zniwelować wzrost cen paliw poprzez obniżenie zarobku sprzedających? Jeśli chodzi o marże dla prowadzących stacje benzynowe, to już od lat są ona na wyjątkowo niskim poziomie, uniemożliwiając jakąkolwiek zmianę. Inaczej wygląda jednak sprawa ze sprzedażą hurtową – tutaj koncerny paliwowe liczą już stosunkowo spore zarobki. Eksperci twierdzą więc, że zwłaszcza Lotos oraz Orlen będą mogły delikatnie obniżyć swój zysk, obniżając ceny hurtowe i ułatwiając Polakom “przełknięcie” nowej opłaty. Pozostaje tylko pytanie, czy byłaby to zmiana tylko tymczasowa, na czas samego wprowadzania opłaty paliwowej, czy może hurtowe ceny zmniejszyłyby się w sposób stały.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 11 komentarzy

 1. Michał napisał(a):

  Tak sie składa ze owe koncerny po cichu podwyzszaja ceny, wiec to co mowia jest to tylko i wylacznie zabieg marketingowy, bo skoro sa one zarzadzane przez Rzad to i tak nie ma roznicy czy ta podwyzka bedzie na mocy ustawy, czy na mocy decyzji politycznej podnoszacej ceny.

 2. egon napisał(a):

  dokładnie , te łobuzy w ciagu tyg podniesli ceny o 20 gr /l

 3. Tomek napisał(a):

  Oba te koncerny w ostatnim czasie zanotowały znaczące zyski m.in dzięki monitorowaniu transportu paliw i uszczelnieniu vatu, dlatego mogą sobie pozwolić na wzięcie na barki nowego podatku. A że ceny nie podniosą to jest pewne, gdyż po wyborach PiS obsadził ważniejsze spółki skarbu państwa swoimi ludźmi, którzy mają być wykonawcami decyzji rządu. Tylko złodzieje będą dalej krzyczeć, że w Polsce łamane są ich prawa.

  • Gustav napisał(a):

   Tomasz przeczytaj to jeszcze raz i wytłumacz nam o co chodzilo. koncerny odnotowaly znaczace zyski dzięki monitorowaniu transportu paliw – toz to prawdziwa zagadka jak można zwiekszyc zyski dzięki monitorowaniu transportu . skoro po nalaniu paliwa do cysterny towar jest sprzedany przez koncern paliwowy. to co oni zyskują poprzez monitoring transportu. druga zagwozdka co im daje za zysk uszczelnienie vatu. ja jakos nie odnotowałem znaczących zyskow bo vat uszczelnili…. 3 zagwozdka skoro oblozyli paliwo podatkiem to znaczy ze koncerny to przeniosą na cene paliw. może nie napiszą ze podnisli z powodu podatku tylko powiedzą ze z podnisli z powodu podwyższenia przeróbki paliw plynnych co i tak nic nie zmieni bo paliwa i tak podrozeja jak zwal tak zwal. i nie pisal bym to pewne no w sumie racja pis obsadzil stanowiska swoimi bo córek leśniczego jest więcej a nie tylko jedna . i gdzies je trzeba upchac

   • Tomek napisał(a):

    a nie słyszałeś o mafii paliwowej? Nie chce mi się nawet tłumaczyć reszty komuś kto nie wie co się dzieje w jego własnym kraju…

    • Gustav napisał(a):

     no to teraz wytłumacz mi co do tego maja rafinerie . jedyne kto zyskuje na monitorowaniu paliw to fiskus to samo z vatem. a co ma do tego mafia paliwowa ,skoro przekręty na zmianie jakosci paliwa z paliw grzewczych na paliwa napedowe jedyny który traci na tym to urząd skarbowy .a rafineria i tak swój narzut zgarnela bo dla niej to bez znaczenia w jakim paliwie to ukryte . skoro takis madry wytłumacz. widze jak wladza pluje na ciebie ,ty mowisz ,ze deszcz pada i jeszcze się z tego cieszysz.

  • Obsrwator napisał(a):

   Podziwiam Twoją polityczną naiwność. Podziwiam moc przekonywania z jaką obecne władze wpływają na umysły swoich zwolenników. Ale do rzeczy. Jeżeli, jak twierdzisz, ceny paliwa zostaną na obecnym poziomie, to po co dokładać kolejny podatek do jego wartości. A prościej – litr paliwa kosztuje umowne 4 zł. Rząd do tej pory inkasuje z tej ceny ok 60%, czyli 2,4zł, to jaka różnica będzie jeżeli rząd zabierze to z zysku swojej spółki, czy z obciążeń podatkowych. Jeżeli po dołożeniu nowego podatku w wys. ok 20gr cena ma nie wzrosnąć, to o tyle mniejszy będzie zysk koncernów, który i tak trafia w części do skarbu Państwa. No to skąd niby pieniądze na te drogi gminne, powiatowe itp. Owszem, by uspokoić głęboko wierzących w dobre zmiany, prezesi spółek naftowych będą się zaklinać na wszystkie świętości, że paliwo nie zdrożeje. Dlaczego? Ano dlatego, by pan Minister Skarbu Państwa, który jest ich przełożonym, nie wypierdolił ich z roboty na zbity pysk. Po wszystkim wrócą stare gadki o zwyżkach cen ropy, o kursie dolara itd,itp, a cena poszybuje w górę jak uskrzydlona naiwność zwolenników “dobrej zmiany”. Po pół roku wszyscy zapomną, że w czerwcu 2017 tankowaliśmy po 4,10 i wszystko wróci do normy, a 500+ będzie bez waloryzacji warte połowę tego co na początku.

   • Tomek napisał(a):

    Chodzi o to, że to co media okrzyknęły podatkiem miało być zwykłym przesunięciem funduszy. Zrobili “wiele hałasu o nic” i tyle. Zawsze to kolejny powód dla totalnej opozycji, której jedynym programem jest przeszkadzanie i manifestowanie.

    • Gustav napisał(a):

     a wystarczy tylko ze partia ma takich wyborców ,którzy maja glowe tylko po to by im się woda do szyi nie nalala. HHAAA podatek przesuniecie funduszy ,skas ty się człowieku urwal

Odpowiedz