OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 20 Październik, 2017

Łotewska firma robiła kabotaż betoniarką – skończyło się blokadą koła i ekspresowym przeładunkiem

betoniarka_kabotaz_szwecja

Szwedzki magazyn “Proffs” poinformował o kabotażowym przypadku, który naprawdę może dziwić. Okazuje się bowiem, że pewna łotewska firma zdołała złamać zasady dotyczące kabotażu przy pomocy betoniarki

Zarejestrowany na Łotwie MAN TGS woził beton na budowę w szwedzkim Morgongåva, oczywiście robiąc to w granicach kraju. Lokalne służby kontrolne zatrzymały go zaś na drodze nr 70. Jak się wtedy okazało, samochód przybył do Szwecji 11 października i do momentu zatrzymania wykonał już 10 krajowych tras. Stanowiło to więc bardzo poważne naruszenie przepisów o przepisów o kabotażu.

Łotewska firma próbowała się bronić, że transport wykonywany był na potrzeby własne i dlatego też nie musiał podlegać kabotażowym normom. Kontrola dokumentów nie zdołała jednak tego potwierdzić. W dużym skrócie – Szwedzi uznali, że skoro właściciel betoniarki był tutaj tylko podwykonawcą głównego wykonawcy, do kabotażu jak najbardziej doszło.

W efekcie łotewska firma zapłaciła 40 tys. koron kary, czyli około 18 tys. złotych. Ponadto przedsiębiorstwo musi pilnować się ze swoimi innymi pojazdami, również zarejestrowanymi na Łotwie i regularnie widywanymi przez szwedzkich policjantów. A jakby tego było mało, zatrzymany MAN okazał się przeładowany o 7 ton. Szwedzi dodali więc jeszcze kolejną karę, w wysokości 21 200 koron (około 10 tys. złotych).

Zdjęcie nad tekstem wykonał jeden ze szwedzkich policjantów. Widać tutaj, że MAN TGS otrzymał blokadę na koło, do czasu opłacenia mandatu przez firmę. Co jednak ciekawe, samochód był w momencie zatrzymania załadowany. Żeby więc beton nie zakrzepł wewnątrz pojazdu, trzeba było szybko przeładować go do innej ciężarówki. Tutaj natomiast pojawił się kolejny problem – Szwedzi zapowiedzieli, że jeśli łotewska firma podstawi swój własny pojazd, zarejestrowany na Łotwie, również i on zostanie skontrolowany pod kątem kabotażu.

Ten wpis ma 4 komentarzy

 1. st napisał(a):

  w takim wypadku powinni otworzyc zawór i po problemie,ukarać Oki ale nie dac rozladowac szczyt bezczelnosci

 2. Misza napisał(a):

  Ale jeśli ktoś świadomie i z premedytacją łamie aż dwa przepisy. Kabotarz i masę auta, to za co mają mu pomóc. W imię czego. Jesteś złodziejem i oszustem,bo tak trzeba to nazwać, to ponos konsekwencje

  • pete379 napisał(a):

   Czyli idąc tym tokiem myślenia: mam firmę budowlaną, swoje pompy i gruszki i tego typu sprzęty, jadę na budowę do Polski na przykład, albo do Niemiec i mimo, że mam swój sprzęt i moi pracownicy leja beton na kolejne piętra inwestycji pracując tam, albo robię całościowe wykonawstwo to nie mogę przywieźć swojego sprzętu na obsługiwana przeze mnie budowę, bo zaopatrując swoją ekipę w materiał budowlany swoimi autami łamie przepisy kabotazowe mimo, że mam ogólne zlecenie na daną budowę, a nie zlecenie na przewóz betonu jadła firmy transportowej?

   • dabo napisał(a):

    mysle ze nie darmo jest tekst o podwykonawstwie, wydaje mi sie ze swoj sprzet mozesz wykorzystywac, ale nie Twoi podwykonawcy, opinie swa opieram tylko na tym co tu przeczytalem…

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.