Logistyka w branży energetycznej: przewóz materiałów niebezpiecznych i ich specyfika

Publikacja na zamówienie

Z transportem materiałów niebezpiecznych wiąże się duża odpowiedzialność spoczywająca na barkach przewoźnika. Niedostosowanie się do obowiązujących norm lub choćby błąd ze strony kierowcy mogą doprowadzić nie tylko do strat finansowych, ale przede wszystkim do wystąpienia bezpośredniego zagrożenia dla życia, zdrowia i mienia człowieka, jak również dla środowiska naturalnego.

Materiały niebezpieczne w energetyce

Materiały niebezpieczne można podzielić na 9 kategorii i podkategorii. Poniżej prezentujemy ich ogólną klasyfikację.

  • Klasa 1: Materiały i przedmioty wybuchowe – np. amunicja, sztuczne ognie lub inne substancje stwarzające ryzyko wybuchu,
  • Klasa 2: Gazy – np. acetylen lub propan-butan,
  • Klasa 3: Materiały ciekłe zapalne – np. paliwa płynne i ich składniki,
  • Klasa 4.1: Materiały stałe zapalne, materiały samoreaktywne i materiały wybuchowe stałe odczulone – np. sproszkowany krzem,
  • Klasa 4.2: Materiały samozapalne – np. fosfor,
  • Klasa 4.3: Materiały wytwarzające gazy palne w kontakcie z wodą – np. karbid,
  • Klasa 5.1: Materiały utleniające – np. nadtlenek wodoru,
  • Klasa 5.2: Nadtlenki organiczne – np. kwas nadbursztynowy,
  • Klasa 6.1: Materiały trujące – np. arsen,
  • Klasa 6.2: Materiały zakaźne – np. odpady medyczne,
  • Klasa 7: Materiały promieniotwórcze – np. materiały rozszczepialne,
  • Klasa 8: Materiały żrące – np. wodorotlenek sodu,
  • Klasa 9: Różne materiały i przedmioty niebezpieczne – np. azbest.

W kontekście branży energetycznej najczęściej można spotkać się z towarami należącymi do grup: 2, 3, 7 i 8. W odniesieniu do tej ostatniej mamy na myśli m.in. elementy pochodzące z demontażu i złomowania transformatorów, kondensatorów, kabli zawierających ropę naftową, a także wszystkich elementów stacji i rozdzielni elektrycznych.

Skąd wynikają problemy z transportem dla branży energetycznej?

Zagrożenia jakie niesie za sobą transport materiałów niebezpiecznych, sprawiają, że wszystkie kwestie związane z tym procesem są regulowane prawnie.

Jednym z wymogów stawianych przez te dokumenty jest konieczność właściwego oznaczenia transportu przewożącego niebezpieczny ładunek. Służą do tego specjalne naklejki, które wskazują na dany typ zagrożenia już na pierwszy rzut oka. Sam pojazd służący do tego celu musi być również oznakowany tablicami w kolorze pomarańczowym. Powinny one zostać umieszczone z przodu i z tyłu zespołu pojazdów, prostopadle do jego osi.

Powyższe oznaczenia mają na celu poinformować innych uczestników o tym, że pojazd transportuje niebezpieczny towar. To z kolei ma skłonić ich do zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa przy wykonywaniu manewrów w jego pobliżu – aby zapobiec tragicznemu w skutkach wypadkowi.

Dokumenty precyzują też wymagania stawiane przed samymi środkami transportu wykorzystywanymi do przewozu niebezpiecznych materiałów – bez względu na to, czy mowa tu o transporcie drogowym, czy też np. morskim. Są też w nich określone obowiązki przewoźnika, chociażby dotyczące konieczności właściwego przeszkolenia kierowców i zebrania dowodów potwierdzających ten fakt.

Trzeba również spełnić określone wymogi przy planowaniu trasy dla ładunku oznaczonego jako niebezpieczny. Niektóre drogi są bowiem zamknięte dla transportu drogowego o takim przeznaczeniu – np. ze względu na nierówną nawierzchnię, duże natężenie ruchu czy bliskość dużych skupisk ludzi.

Na co zwrócić uwagę przy przewozie materiałów niebezpiecznych dla branży energetycznej?

Biorąc pod uwagę to, jak wysoka jest stawka, podejmowanie się transportu materiałów niebezpiecznych bez odpowiednich kwalifikacji to bardzo nierozsądny pomysł, którego skutki mogą być katastrofalne. Wystarczy tylko wspomnieć o głośnej w ostatnim czasie sprawie dotyczącej pożaru samochodów elektrycznych – a przede wszystkim znajdujących się w nich baterii litowo-jonowych – u wybrzeży Holandii. Chociaż sytuacje udało się ustabilizować w miarę szybko, a statek odholowano w miejsce niestwarzające zagrożenia dla ruchu żeglugowego, wciąż istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia katastrofy ekologicznej. Nie można też zapomnieć o tym, że wypadek ten przyczynił się do śmierci jednego z członków załogi, a zdrowie i życie reszty z nich, a także osób przeprowadzających akcję ratowniczą, było zagrożone.

Gdy w grę wchodzi zdrowie i życie ludzi oraz potencjał do totalnego zniszczenia środowiska, nie warto podejmować niepotrzebnego ryzyka i nadmiernie ufać własnym umiejętnościom, jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości. Tutaj nie ma na nie miejsca.

W takim przypadku korzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy kogoś, kto ma większe doświadczenie w przewozie niebezpiecznych materiałów. Warto poszukać profesjonalnej firmy oferującej przewóz ładunków niebezpiecznych, np. AsstrA. Co istotne, decydując się na takie rozwiązanie, inwestor ściąga ze swoich barków odpowiedzialność za prawne aspekty związane z dostosowaniem metody transportu do przewożonego ładunku. Za jego zabezpieczenie, przewóz oraz rozładunek odpowiada bowiem przewoźnik.

Jest to o tyle istotne, że akty prawne dotyczące przewozu niebezpiecznych materiałów podlegają ciągłym zmianom. O ile inwestor nie trzyma ręki na pulsie, może łatwo przegapić coś istotnego, co może przynieść poważne konsekwencje.